Δ.Σ. Πειραιά2010122062
Esa Security2117181975

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΔΣΠ (η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της Σκόρερ) και της ISS, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 75.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν συγκεντρωμένες και ψάχνοντας τις σωστές επιλογές με το σκορ να είναι 11 – 10 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι σοβαρές επιθετικά, με τις άμυνες να γίνονται ολό και πιο δυνατές με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 20 – 21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, με αποτέλεσμα να δυσκολέψουν τους γηπεδούχους οι οποίοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με καλό passing game έμειναν κοντά στο σκορ αλλά με την ISS να παίρνει μια διαφορά δύο κατόχων και το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 28 – 30. Στο δεύτερο μισό η ISS επέβαλε σταδιακά τον ρυθμό της, ξαναγύρισε την άμυνα σε man, έβγαλε άμυνες και με εξαιρετικά ποσοστά πήρε μια διαφορά τριών κατόχων με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 30 – 38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 3–2, αλλά οι αντίπαλοί τους μπήκαν με περισσότερη ενέργεια, εφάρμοσαν πειστικές άμυνες, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και συνέχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, περνώντας μια διαφορά 16 πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά! Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν δείχνοντάς σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα να δουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 42 – 56.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τους γηπεδούχους να συνεχίσουν να δείχνουν σημάδια κόπωσης με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα και η ομάδα της ISS να παίρνει μία καθαρή νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκιουλιστάνης Κ. με 21 και Παπαθανασίου Β. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κανάκης Α. με 21 και Παληός Χ. με 20 πόντους αντίστοιχα.