23/11/2017 21:00 Super League A 17/18 40'

Δ.Σ. Πειραιά111051036
Loreal2511132271

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Ήταν το ντέρμπυ των πρωτοπόρων και αήττητων ομάδων της Super League A. Η LOREAL με την εμφάνιση της όμως το έκανε εύκολο, κέρδισε με το εντυπωσιακό 71-36 την αντίπαλο της και παρέμεινε μόνη στην κορυφή! Παρά τις απουσίες των ψηλών της (Λιουγάκη και Σιούτη) η ομάδα του Νίκα ήταν κυρίαρχη από το πρώτο λεπτό του ματς, πήρε μεγάλες διαφορές και πήρα μια ανέλπιστα εύκολη νίκη. Ο Δ.Σ.Πειραιά είχε και αυτός απουσίες (Νινόπουλος και Μπαστάνης) και θα πρέπει να μάθει να πορεύεται χωρίς τον βασικό της center, που υπέστη ρήξη χιαστών, για να καταφέρει να πρωταγωνιστήσει στην κατηγορία της.

Από την αρχή του αγώνα η LOREAL έδειξε πως, παρά το γεγονός ότι ήταν μόλις 7 παίκτες, είχε τα βασικά της στελέχη σε εξαιρετική βραδιά. Ειδικά το πρώτο δεκάλεπτο τους ήταν φανταστικό. Με τον Δασκαλάκη να μοιράζει ωραία την μπάλα και  τους Χρονόπουλο και Αξαμπανόπουλο να σκοράρουν χωρίς καμία άστοχη προσπάθεια η LOREAL πέτυχε 25 πόντους με  11/15 δίποντα στην πρώτη περίοδο παίρνοντας διαφορά 14 πόντων (11-25). Ο Δ.Σ.Π. προσπάθησε με την αλλαγή της άμυνας του από man to man σε ζώνη να κόψει το ρυθμό των αντιπάλων του, όμως η LOREAL ήταν μια ταχύτητα πιο μπροστά!

Ένα μίνι σερί 6-2 έφερε τη διαφορά για τελευταία φορά στους 10 πόντους (17-27) με τη LOREAL να δείχνει επιθετική δυστοκία στην 2η περίοδο. Όμως η αστοχία του Δ.Σ.Π. (συνολικά 0/14 τρίποντα) δεν τους επέτρεψε να μειώσουν παραπάνω, με τη LOREAL άμεσα να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά (17-36). Το ημίχρονο έληξε τελικά με τη διαφορά στους 15 πόντους (21-36) και το Γκιουλιστάνη να έχει 4 φάουλ!

Το 2ο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Με τον εκπληκτικό Γεωργουλά να πετυχαίνει 19 πόντους στην επανάληψη, τον Δασκαλάκη να κρατάει το γρήγορο τέμπο για την ομάδα του και τους Πολυχρονίδη και Αξαμπανόπουλο να ελέγχουν τα ριμπάουντ η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε μέχρι το τελικό 36-71, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς!

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Αξαμπανόπουλος με 20 πόντους και 31 efficiency! Ακολούθησαν σε απόδοση οι Γεωργουλάς, Δασκαλάκης και Χρονόπουλος. Οι Σκαρίμπας και Παπαθανασίου οι καλύτεροι για το Δ.Σ.Πειραιά.

Διαιτητές : Γιακείμη, Φασόλης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Βούτας Ιωάννης  (Παίκτης Δ.Σ.Πειραιά):

” Καλό παιχνίδι. Καλύτερη ομάδα οι αντίπαλοι. Απουσίες από εμάς. Προσπαθήσαμε, ήταν φανερό ότι ήταν καλύτεροι οι αντίπαλοι. “