Δ.Σ. Πειραιά912131347
Kaizen Gaming924181465

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ (ο οποίος αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες) και της STOIXIMAN SERVICES Α.Ε, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2-3 ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3-2. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ενέργεια στο επιθετικό κομμάτι και πίεσαν για αιφνιδιασμούς αλλά με ανάμικτα αποτελέσματα αφού και οι δύο δεν είχαν καλά ποσοστά στα ελεύθερα σουτ που επέτρεπαν οι κλειστές άμυνες, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 9-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Stoiximan μπήκε με σαφώς περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και έκανε ένα run 15-0, με εύστοχα τρίποντα και  αιφνιδιασμούς. Ο ΔΣΠ προσπάθησε να αντιδράσει κυκλοφορώντας την μπάλα και πέρνωντας τα ελεύθερα σουτ που του έδινε η ζώνη αλλά τα ποσοστά του δεν ήταν καλά. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με εύστοχα τρίποντα και αιφνιδιασμούς με την διαφορά να παραμένει διψήφια και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 21-33.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΔΣΠ να μπαίνει δυναμικά, να βγάζει άμυνες και να πιέζει για αιφνιδιασμούς. Στο σετ παιχνίδι οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά οι τελικές τους επιλογές παρέμεναν βιαστικές και χωρίς ρυθμό, ενώ από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι τιμωρούσαν όλα τα λάθη του αντιπάλου είτε με αιφνιδιασμούς είτε με σουτ τριών πόντων στα οποία και είχαν εκπληκτικά ποσοστά. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να δείχνουν σημάδια κόπωσης (δεδομένων και των απουσιών που είχαν) και τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό και να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι να ανεβάζουν την διαφορά στους 20 πόντους και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκιουλιστάνης Κ. με 25 και Ξυλαρδιστός Ι. με 9(2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μητσογιάννης Γ. με 19(5) και Χριστόπουλος Α. με 18(2) πόντους αντίστοιχα.