14/06/2022 22:00 Commercial Cup 21/22 4 40'

Angelicoussis Group2318162178
ΕΖΑ1917211673

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Angelicoussis Group και της EZA οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 78-73.

Στο 1o δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες έπαιζαν άμυνα ζώνης ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε καλύτερα αφού οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 2 λάθος πάσες από την πιεστική τους άμυνα όπου για 3 λεπτά ήταν στο Ο και το σκορ ήταν  16-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες της ΈΖΑ δοκίμασαν αποτυχημένα τρίποντα αλλά κατάφεραν να μείνουν μέσα στον αγώνα χάρη σε γρήγορες επιθέσεις και επιλογές σουτ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 23-19.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ δεχόμενοι οργανωμένες επιθέσεις από επιτυχημένα ριμπάουντ και το σκορ ήταν  34-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, σημειώθηκε η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (37-27) που κράτησε ελάχιστα αφού οι στοχευμένες πάσες στον ελεύθερο παίκτη λειτούργησαν αρνητικά   με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 41-36.

Στο 2o ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν οριακό και οι μάχες σώμα με σώμα επικράτησαν  αφού οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρίποντο και συνεχώς έβρισκαν διόδους να σπάσουν την αντίπαλη  άμυνα κάθε φορά που οι αντίπαλοι τους ξέφευγαν και το σκορ ήταν  51-50 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία κατόπιν του προσπεράσματος (51-52) οι γηπεδούχοι πήραν μπροστά αλλά οι σκληρές άμυνες κάτω από το καλάθι  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 57-57.

Στο 4o δεκάλεπτο, οι παίκτες της Angelicoussis Group με επιθετικό ξέσπασμα βρέθηκαν μπροστά εκμεταλλευόμενοι  την τρίλεπτη αστοχία τους και το σκορ ήταν  με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τη τελική τους αντεπίθεση και βρέθηκαν να υπολείπονται 3 πόντων (73-70) αλλά το σερί των 4 πόντων σε συνδυασμό με την αποδοτική άμυνα έφερε το παιχνίδι στα μέτρα τους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 78-73.

ΜΩΥΣΟΓΛΟΥ Ι. (ΑΡΧΗΓΟΣ ANGELICOUSSIS GROUP)