104 - 49

07/04/2022 22:00 Commercial League A 21/22 9 40'

ΕΖΑ17302532104
The Newtons1710111149

Στον Αγώνα της 9ης αγωνιστικής για τη Commercial League μεταξύ της  ΕΖΑ και της The Newtons οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 104-49.

Στην αρχή του αγώνα , οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης για να μπορέσουν να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι με παγίδες που οδήγησαν σε κλεψίματα και αιφνιδιασμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν σε οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν  10-11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιζαν καλή άμυνα και έκαναν προσπάθειες για 3ποντα, με τους αντιπάλους τους να βγάζουν βεβιασμένα σουτ υπό πίεση που όμως τους έφεραν σε ισοπαλία 17 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο 2o δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και με επιθετικό ξέσπασμα βασισμένο σε κλεψίματα και αιφνιδιασμούς  έφτασαν σχεδόν σε double score  και το σκορ ήταν  37-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, τα λάθη και τα αστοχία των παικτών της The Newtons συνέχιζαν να βάλλουν τις πιθανότητες τους να επιστρέψουν με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 47-27

Στο 2o ημίχρονο, οι παίκτες της ΕΖΑ, συνέχισαν να παίζουν με την ίδια ένταση και με εύστοχα τρίποντα ανέβαζαν διαρκώς το δείκτη του σκορ στο ίδιο χρονικό σημείο που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν αποδιοργανωμένοι και χωρίς χημεία επιθετικά, να μένουν άποντοι και το σκορ ήταν 62-27 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι ομάδες είχαν παρόμοιο επιμέρους σκορ δείχνοντας πως σε εκείνο το σημείο ήταν ισορροπημένο, με την περίοδο να κλείνει με 72-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ότι ίσχυσε στο 2o μέρος του προηγούμενου δεκαλέπτου ανετράπη. Οι παίκτες της EZA  συνέχιζαν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι θέλοντας να πετύχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερο σκορ. Βρίσκονταν στο +40 (84-44) με 5 λεπτά να απομένουν για τη  λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, γράφτηκε το τελικό σκορ 104-49 που χόρτασε τους παρευρισκόμενους με τον αριθμό της ευστοχίας των παικτών του αγώνα.