ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε. vs VERMANTIA-DTP GROUP

14/03/2018 21:45 Cup A 17/18 14/03/2018 40'

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Με το μυαλό στον ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας τα Ελληνικά Πετρέλαια αντιμετώπισαν την Vermantia DTP στα πλάισια της αγωνιστικής του κυπέλου και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας πολύ πιο δύσκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ 83-65.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν σε κάθε ευκαιρία. Και οι δύο ομάδες όμως είχαν γρήγορες επιστροφές στην άμυνα έτσι περιορίστηκαν σε σετ παιχνίδι. Τα Ελληνικά Πετρέλαια στην επίθεση γύριζαν υπομονετικά τη μπάλα και με έξυπνα drive και split out έβρισκαν ελέυθερα σούτ απο την περιφέρεια. Η Vermantia στον αντίποδα έπαιζε με pick n’ roll στην κορυφή της ρακέτας πετυχαίνοντας μερικούς εύκολους πόντους το πρώτο πεντάλεπτο. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 21-13 πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεκάλεπτο επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πολύ κακό ξεκίνημα και οι 9 πόντοι που δέχτηκαν σε 3 λεπτά οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τον κόουτς Καλαφατάκη να πάρει εσπευσμένα time out και να αφυπνήσει τους παίχτες του. Με την επανέναρξη του αγώνα τα Ελληνικά Πετρέλαια έπαιξαν μυαλωμένα στην επίθεση πέρνωντας σκορ απο 7 διαφορετικούς παίχτες δείγμα της ομαδικότητας αλλά και του πλάνου που είχε η ομάδα των γηπεδούχων στην επίθεση μετρώντας μέχρι εκείνο το σημείο 10 ασίστ συνολικά. Στην άμυνα όμως δεν κατάφεραν να βρουνε λύση απέναντι στην περιφέρεια της Vermantia που πυροβολούσε κατα βούληση απο τα 6,75. Έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο 40-34 με τους φιλοξενούμενους να μην τα βάζουν κάτω εύκολα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ερχόμενοι με φόρα απο το πρώτο ημίχρονο μείωσαν και άλλο τη διαοφορά πιέζοντας ψηλά στην άμυνα και αναγκάζοντας τον αντίπαλο σε κάνει βιαστικές επιθέσεις. Τα Ελληνικά Πετρέλαια όμως αναρδιοργανώθηκαν και με ένα σερί 6-0 ξέφυγαν και πάλι με σκορ 51-44 μόλις 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Τελικά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να συνεχίσουν την προσπάθεια για επιστροφή στο σκορ και έμειναν πάλι πίσω κλείνοντας το δεκάλεπτο υπολοιπόμενοι 8 πόντους 58-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα με την ομάδα του Καλαφατάκη ουσιαστικά να επιβάλει το ρυθμό της και πραγματοποιώντας το καλύτερο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 25 πόντους επιβλήθηκε της Vermantia με σκορ 83-65.

Για τα Ελληνικά Πετρέλαια καλύτερος ήταν ο Κουτούζης με 25 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κοτούλας με 19 πόντους.

Διαιτητές αγώνα: ΖΙΩΓΑΣ, ΔΡΑΚΟΣ

Δηλώσεις παιχτών/προπονητων

Κοτούζης (παίχτης EL.PE.)

‘’Ήταν μια ομάδα που δεν τη ξέραμε, στην αρχή ξεκινήσαμε λίγο παγωμένα αλλα στη συνέχεια βρίκαμε ρυθμό και κερδίσαμε. Έχουμε μπροστά μας το ντέρμπι με την Eurobank το οποίο θέλουμε να κερδίσουμε για να πάρουμε την πρώτη θέση.’’