55 - 72

10/01/2017 20:30 League B2 16/17 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1411121855
Nestle1925161272

Σε έναν αγώνα μεταξύ των ΕΛ.ΠΕ και της NESTLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 72.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι με το καλημέρα η Nestle μπήκε ζέστη και με περισσότερη ενέργεια, ξεκινώντας με σκορ 6–0 στο πρώτο λεπτό, με το παιχνίδι να έχει πολύ καλό ρυθμο, τις δύο ομάδες να πιέσουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, το γρήγορο τέμπο να ευνοεί όμως τους φιλοξενούμενους και το σκορ να είναι 2–18 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις, οι παίκτες των ΕΛ.ΠΕ να βρίσκουν ρυθμό και να ευνοούνται από το πιο αργό τέμπο του αγώνα, με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 10-0, μειώνοντας σε 2 κατοχές και κλείνοντας την περίοδο με σκορ 14–19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε μια κατοχή, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες επιθέσεις αλλά οι φιλοξενούμενοι να αρχίζουν να βρίσκουν και πάλι συγκέντρωση τους και με πρωταγωνιστή τον Γκούρο Π. βελτίωσαν κυκλοφορία της μπάλας, βρήκαν διαδοχικές λύσεις από assist και παίζοντας πιο πιεστικές άμυνες κατάφεραν να ξαναχτίσουν προβάδισμα 10+ πόντων, με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και το σκορ να είναι 16 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, οι άμυνες να δυναμώνουν, τα ποσοστά να πέφτουν αλλά είναι η Nestle κατάφερε και διατήρησε διψήφιο προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 26 – 44.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα, τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διευρύνουν την διαφορά στους 20+ πόντους και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Κατζέλης Β. με 19 και Νταλακούρας Λ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σελιτάς Κ. με 18 (2) και Γκουτσίδης Δ. με 14 πόντους αντίστοιχα.