65 - 49

19/04/2017 20:30 League B2 16/17 40'

Ελληνικά Πετρέλαια1612191865
UCI111581549

Στο παιχνίδι της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ και της UCI (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι Φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν νευρικοί στον αγωνιστικό χώρο και χωρις καλά πατήματα στα πρώτα 3 λεπτά, ενώ παράλληλα χαρακτηρίστηκαν από αρκετά αβίαστα λάθη με το σκορ να είναι 2 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και να βλέπουν τις ελεύθερες επιλογές, με την UCI να εκτελεί καλά την ζώνη της και να μένει κοντά στο σκορ αλλά και τα ΕΛ.ΠΕ άρχισαν να ζεσταίνονται από την γραμμή των 3 πόντων και με 2 σερί τρίποντα των Κατζέλη Β. και Κυριαζή Β. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 16 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι στην αρχή οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις 2 ομάδες να έχουν αρκετές απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά και πάλι να έχουν βιαστικές τελικές επιλογές, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να περιορίζουν τους αντιπάλους τους σε στατικά σουτ 3 πόντων, ενώ παράλληλα με πρωταγωνιστές τους Διορέλη Α. και Στρατηγαρέα Π. έλεγξαν τα αμυντικά ριμπάουντ καθώς και τον ρυθμό του αγώνα με αποτέλεσμα να μείνουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 28 – 26 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες των ΕΛ.ΠΕ επέβαλαν πολύ γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών, τους παίκτες της UCI να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν σε σχεδόν όλη την διάρκεια του ημιχρόνου προβάδισμα 10+ πόντων και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κατζέλης Β. με 16 (4) και Κουτρούλης Π. με 18 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Νταλαμπίρας Ι. με 13 και Διορέλης Α. με 5 πόντους αντίστοιχα.