56 - 82

18/11/2017 17:00 Elite League B 17/18 40'

EY116211856
Τοξότης302420882

Στον Αγώνα μεαξύ της ΕΥ (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες) και του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 82.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και έπαιξαν γρήγορο, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τον Τοξότη όμως να ευνοείται από το γρήγορο τέμπο και πήρε διψήφιο προβάδισμα με το σκορ να είναι 7 – 17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η ΕΥ με διαδοχικές λύσεις από τον ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Δ. μείωσε σε 2 κατοχές αλλά παράλληλα δεν κατάφερε να κοντρολλάρει τον ρυθμό του παιχνιδιού και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 30.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να βομβαρδίζουν από την γραμμή των 3 πόντων αλλά χωρίς καλά ποσοστά με συνέπεια οι αντίπαλοι τους να συνεχίζουν να βγάζουν άμυνες και να τις μετατρέπουν σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει σε 20+ πόντους και η περίοδος να κλείσει με σκορ 17- 57.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της ΕΥ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα κερδίζοντας τα επιμέρους σκορ των 2 τελευταίων περιόδων αλλά και οι παίκτες του ΤΟΞΟΤΗ ΠΕΥΚΗΣ διατήρησαν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διψήφια διαφορά παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Κ. με 29 (2) και ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Δ. με 15, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΑΣΗΜΑΚΗΣ Ν. με 17 (5) και ΦΑΚΙΡΗΣ Μ. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αυγερινός, Τηγάνης