42 - 58

02/12/2017 15:30 Elite League B 17/18 40'

EY57171342
Deree141919658

Την 4η νίκη της πέτυχε η ομάδα του DEREE το απόγευμα του Σαββάτου 2/12 απέναντι στην ελλιπή ομάδα της ΕΥ και έτσι διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις της Elite B κατηγορίας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να μπαίνουν αρκετά νευρικά στο γήπεδο και πολλές επιθέσεις δεν έβρισκαν στόχο. Όσο περνούσε όμως ο χρόνος το θέαμα βελτιώθηκε. Οι γηπεδούχοι μετά από ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ με 3 – 2  χάρις ένα 2ποντο και μια βολή από τον Νεοφύτου μπλόκαραν και πολλές επιθέσεις που είχαν είτε οργανωτή είτε εκτελεστή τον Κοκαράκη δεν είχαν αποτέλεσμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι γρήγορα ξεπέρασαν το αρχικό άγχος και αφού πίεσαν εξαιρετικά στην άμυνα (man to man), ποτέ με τον Δρίτσα και ποτέ με τον Δεμέναγα έχτισαν μια διαφορά και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 5 – 14.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες του Deree βελτίωσαν ακόμα περισσότερο το παιχνίδι τους και αφού επέβαλλαν τον ρυθμό τους άνοιξαν πολύ την διαφορά. Σε αυτή τη αλλαγή βασικός παράγοντας ήταν η είσοδος στο παιχνίδι του Μπριασσούλη όπου εκτός από την εξαιρετική οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του, πέτυχε 10 ποντους με 3/4 3ποντα. Οι γηπεδουχοι δεν μπορούσαν με τίποτα να περιορίσουν τους αντιπάλους τους , ενώ επιθετικά χωρίς πολλές επιλογές οι μόνοι που σκόραραν ήταν ο Σύμπουρας και Κοκαράκης. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Deree να προηγείται με 12 – 33.

Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να κυμανθεί στα ίδια επίπεδα. Οι γηπεδουχοι ενώ βελτιώθηκαν σημαντικά στην επίθεση και χάρις την πολύ καλή απόδοση τόσο του Κοκαράκη αλλά και του Σύμπουρα πέτυχαν συνολικά 17 πόντους, αμυντικά δεν μπόρεσαν ποτέ να περιορίσουν τους φιλοξενούμενους και έτσι διαφορά στο σκορ έμενε σταθερά πάνω από τους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν επιθετικά να παίζουν βάση των οδηγιών του coach Μαρκόνη όπου σε αυτήν την περίοδο βασίστηκε στην πολύ καλή εμφάνιση τόσο του Κουβούση όσο και του Ελέζογλου. Έτσι στο τελείωμα του 3ου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 29 – 52 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στην τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν πλέον κριθεί. Για τους γηπεδούχους η κούραση είχε κάνει την εμφάνιση της από πιο πριν και οι παίχτες της ΕΥ είχαν πλέον συμβιβαστεί με την ήττα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη έπαιξαν ακριβώς όσο χρειαζόταν και έτσι πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό σκορ να είναι 42 – 58 υπέρ τους.

Για την ομάδα του Deree πολύ καλοί ήταν ο Δεμέναγας και Μπριασσούλης που πέτυχαν από 10 πόντους ενώ για την ομάδα της ΕΥ οι μόνοι που βοήθησαν ήταν ο Κοκαράκης με 18 και ο Σύμπουρας με 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές : Αντωνιάδης , Τηγάνης.

Δηλώσεις Παιχτών / Προπονητών :

Κουβούσης Σαράντης (Παίχτης Deree) : “ Γεια σας. Είχαμε ένα δυνατό ματς με τα παιδιά. Πολύ διάθεση, ένα ωραίο παιχνίδι. Σαν Deree προσπαθήσαμε να κυκλοφορήσουμε όσο περισσότερο την μπάλα μπορούσαμε για να βελτιωθούμε και εμείς σαν ομάδα. Τα παιδιά μας βοήθησαν να βελτιωθούμε σαν ομάδα με τον τρόπο που έπαιξαν και την διάθεση που είχαν στην άμυνα. Και εύχομαι να συναντηθούμε και σε παρακάτω αγωνιστικές και να το χαρούμε. Ευχαριστώ.”.

Βράιλας Αντώνης (Παίχτης ΕΥ) : “ Ήταν τελικά ένα εύκολο παιχνίδι για την αντίπαλη ομάδα. Προσπαθήσαμε. Είμαστε λίγο μεγαλύτερης ηλικίας , είναι πιο γρήγορα τα παιδιά με μεγαλύτερες αντοχές. Το χάσαμε λίγο στην άμυνα. Προσπαθήσαμε, ξανά συγκεντρωθήκαμε, τουλάχιστον προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το παιχνίδι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο και να παίξουμε μπάσκετ. Ευχαριστώ.”.