62 - 64

02/04/2016 15:30 League B1 15/16 40'

EY1713171562
KPMG1726111064

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ΕY και της KPMG, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 64.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στα πρώτα λεπτά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με την KPMG όμως να πιέζει πιο πολύ για αιφνιδιασμούς, να βρίσκει εύκολα καλάθια και να παίρνει το προβάδισμα και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 4–8. Στην συνέχεια η ΕΥ αντέδρασε, έτρεξε και αυτή σε αιφνιδιασμούς, ισοφάρισε, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει καλό ρυθμό και το σκορ στο τέλος περιόδου να είναι 17 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς περισσότερη συγκέντρωση και με πρωταγωνιστή τον Χρυσάγη Ι., πήραν ένα προβάδισμα 2 κατοχών με το καλημέρα, ενώ στην συνέχεια συνέχισαν το run με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στους 11 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βελτίωσαν την αμυντική τους προσήλωση, μείωσαν σε 5  πόντους αλλά η KPMG συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και με διαδοχικά εύστοχα σουτ 3 πόντων με αιχμή τον Καλλινίδη Θ. ξανά ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΥ ξεκίνησε με άμυνα 1–4 στον Χρυσάγη Ι. και έχοντας καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και με πιεστική άμυνα ξεκίνησε με  run 7 – 0, μειώνοντας σε 6 πόντους. Η KPMG από την άλλη πλευρά έχασε τη συγκέντρωσή της, δεν μπόρεσε να βρει καθαρές τελικές επιλογές επιθετικά, με το σκορ να είναι 37 – 43 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές του γηπέδου και δείχνοντας μεγαλύτερη μαχητικότητα μείωσαν στους 2 πόντους, έχοντας ως επιθετική αιχμή τον Μητσόπουλο Κ., με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο physical αλλά τους φιλοξενούμενους να καταφέρουν να διατηρούν το προβάδισμα και η περίοδος να κλείσει με σκορ 47 – 54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με χαμηλά ποσοστά και τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, οι οποίες συνέχισαν να είναι physical, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα σταθερό προβάδισμα 2–3 κατοχών και το σκορ να είναι 53 – 63 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά η ΕΥ έδειξε μεγάλη μαχητικότητα, έβγαλε ενέργεια αμυντικά αλλά η KPMG συνέχισε να έχει πιο καθαρό μυαλό και περισσότερη συγκέντρωση από τους αντιπάλους της, διατηρώντας το προβάδισμα και παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αγγέλου Α. με 25 (1) και Μητσόπουλος Κ. με 23 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χρυσάγης Ι. με 23 (2) και Καλλινίδης Θ. με 15 (3) πόντους αντίστοιχα.