47 - 76

11/11/2018 15:30 Super League B 18/19 2 40'

EY0913101547
Nestle1126192076

Το 2/2 έκανε η ομάδα της Nestle το μεσημέρι της Κυριακής αφού ξεπέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο της ΕΥ. Οι φιλοξενούμενοι δεν συνάντησαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στον συγκεκριμένο αγώνα και αυτό φαίνεται από το τελικό σκορ που ήταν 47 – 76 υπέρ τους.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν παίζοντας ωραίο μπάσκετ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της αντίπαλης άμυνας και με 4 γρήγορους πόντους του Συμπούρα πήραν προβάδισμα με 4 – 0. Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν πρόβλημα στο man to man ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι με την βοήθεια του Χανιόγλου και του Καλογεράκη. Το δεκάλεπτο συνέχισε κάπως έτσι με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 10’ όπου οι παίχτες της Nestle με το δίποντο του Θεοχάρη πέρασαν μπροστά για 1η φορά με 09 – 11.

Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό που τελείωσαν την 1η. Γκούρος με ένα δίποντο και Τζαφέρη με ένα τρίποντο ανέβασαν την διαφορά +4 (11 – 15). Οι παίχτες της ΕΥ όμως δεν έμειναν θεατές και αμέσως πέρασαν μπροστά με 18 – 15 χάρις τους 5 πόντους του Δερμιτζιώτη και τους 2 του Σύμπουρα. Από εκείνο το σημείο και μετα οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το παιχνίδι τους τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και έτσι κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά  κλείνοντας το ημίχρονο με +15. Η εμφάνιση του Γκούρου σε αυτό το διάστημα ήταν καθοριστική αφού με τις εξαιρετικές του προσπάθειες μέσα στο ζωγραφιστό συνέβαλε στο άνοιγμα αυτής της διαφοράς.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες της Nestle δεν είχαν αντίπαλο. Η άμυνα ζώνης τους ήταν τόσο πιεστική που οι αντίπαλοι έβλεπαν το αντίπαλο καλάθι με το «κυάλι». Γκούρος και Καλογεράκης συνέχισαν από πριν το επιθετικό τους κρεσέντο, αλλά τώρα είχαν και την βοήθεια του Κυριακόπουλου. Οι παίχτες της ΕΥ αμυντικά δεν μπορούσαν με τίποτα να ανακόψουν τον φρενήρη ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι το επιμέρους 10 – 19 στην συγκεκριμένη περίοδο ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί , με τους γηπεδούχους να έχουν πλέον συν όλα τα αλλά, να αντιμετωπίσουν και τον παράγοντα κούρασης. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με πολύ καλά επιθετικά και έτσι το τελικό σκορ τους βρήκε νικητές με σκορ 47 – 76.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση έκαναν Καλογεράκης και Γκούρος που πέτυχαν 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα της ΕΥ βοήθησαν σημαντικά οι Δερμιτζιώτης με 13 και ο Σύμπουρας με 12.

Διαιτητές : Ουσταμπασίδης , Αμπελίδης.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Μαΐλης Σεβαστιανός (Παίχτης ΕΥ) : “2 ήττα συνεχόμενη στο πρωτάθλημα. Σήμερα το παιχνίδι δεν έπρεπε να ξεφύγει τόσο. Είχαμε προβλήματα όταν γυρίσανε οι αντίπαλοι σε άμυνα ζώνης, χάσαμε και ριμπάουντ κιόλας, οπότε από ένα σημείο και μετά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα ο αγώνας. Κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια. Σημασία έχει η συμμετοχή των συναδέλφων,, οπότε όσο μπορούμε να το ευχαριστηθούμε. “