ΖΑΝΚΟ – Σ.Υ.Τ.Α

27/01/2016 21:30 League B2 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της ΖΑΝΚΟ και της ΣΥΤΑ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 59.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2– 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές με χαμηλά ποσοστά και σκορ στα πρώτα λεπτά, με τη ΖΑΝΚΟ, όμως να δείχνει μεγαλύτερη μαχητικότητα, να πιέσει για αιφνιδιασμούς και να παίρνει μια διαφορά 2 κατόχων στα μισά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να βγάζουν άμυνες, να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και την περίοδο να κλείνει με σκορ 9 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΣΥΤΑ συνέχισαν το comeback και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς έκαναν ένα run 9 – 0 με το σκορ να είναι 9 – 19 στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Στην πορεία της περιόδου, το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο και με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στις οργανωμένες επιθέσεις αλλά τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22 – 25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση στις οργανωμένες επιθέσεις τους στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να παίρνει πιο αργό τέμπο και τους γηπεδούχους να ψαλιδίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά στην μία κατοχή στα πρώτα 4 λεπτά και σε έναν πόντο στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ΣΥΤΑ γύρισε σε man, ξεκόλλησε επιθετικά βρήκε ρυθμό στο σετ και ξαναπήρε μια διαφορά 2–3 κατόχων με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 33 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με περισσότερη ενέργεια με το καλημέρα ανέβασαν τη διαφορά στους + 10 πόντους με ένα run 7–0 στα πρώτα δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι έδειξαν και πάλι μαχητικότητα και ψαλίδισαν τη διαφορά στους 9 στα μισά της περιόδου αλλά στα τελευταία 5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν ρυθμό στο σετ με καλό passing game και επιλογές με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κώττης Ε. με 14 (1) και Ζαμπετάκης Π. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλαμπόκης Β. με 16 (1) και Παυλιτζόγλου Ι. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.