ΖΑΝΚΟ – ISS

25/11/2015 19:00 League B2 15/16 40'

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ZANKO A.E. και της ISS, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 41-78.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΖΑΝΚΟ ξεκίνησε με άμυνα 3-2 και η ISS άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς και προσπάθησαν να σπάσουν την ζώνη τόσο με drives και προσπάθειες στο ζωγραφιστό του αντιπάλου, όσο και με κυκλοφορία της μπάλας και προσπάθειες 3 πόντων. Η ΖΑΝΚΟ από την άλλη πλευρά πίεσε και αυτή για αιφνιδιασμούς αλλά στο σετ παρουσιάστηκε μονοδιάστατη με συνεχείς προσπάθειες στο ζωγραφιστό κυρίως με drives. Σκορ περιόδου 8-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ISS ξεκίνησε με press με παγίδες στην άμυνα, κάτι που οδήγησε σε λάθη ή βιαστικές επιθέσεις την ΖΑΝΚΟ και τροφοδότησε με αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια την ISS. To αποτέλεσμα ήταν να εκτοξευτεί η διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια στα πρώτα 5 λεπτά και με άμυνες και αιφνιδιασμούς να κάνουν ένα run  8-2, αλλά και με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν με press, αιφνιδιασμούς και εύστοχα σουτ τριών πόντων. Το αποτέλεσμα ήταν να εκτοξευτεί η διαφορά πάνω από 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και πάνω από 30 στο τέταρτο, με την ISS να παίρνει μια άνετη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κώττης Ε. με 12 και Μητσόπουλος Γ. με 8, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παληός Χ. με 25(4) και Καπράλος Θ. με 16 πόντους αντίστοιχα.