14/12/2015 22:00 League C1 15/16 40'

Μαστορας & Mood610151849
Galatsi City B.C.2211141562

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μάστορα & Mood και του Galatsi City BC, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά είχε καλό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να παίζουν σετ, να ψάχνουν την ελεύθερη επιλογή με το Γαλάτσι όμως να βγάζει περισσότερη ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να τροφοδοτεί συνδυασμούς και να πάρει μια διαφορά εφτά πόντων στο πρώτο μισό. Στο δεύτερο μισό η διαφορά διευρύνθηκε στους + 10 πόντους με τους γηπεδούχους να έχουν μεν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά να είναι στατικοί στις σετ επιθέσεις τους με αποτέλεσμα η περίοδος να κλείσει με σκορ 6–22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να έχουν εμφανώς περισσότερο επιθετικά όπλα αλλά τον Μάστορα να προσπαθεί και να δείχνει μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Παρόλα αυτά η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει φτάνοντας στους 20 πόντους, με το ημίχρονο όμως να κλείνει με σκορ 16 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στις προηγούμενες δύο περιόδους, με αποτέλεσμα η διαφορά να μένει σταθερά πάνω από 10 πόντους και η περίοδος να κλείνει με σκορ 31 – 47. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα full press και οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε λάθη και βιαστικές επιθέσεις. Το αποτέλεσμα ήταν ο μάστορας να βγάλει άμυνες και να τις μετατρέψει σε αιφνιδιασμούς και εύκολα καλάθια και να μειώσει στους εννιά πόντους στα πρώτα δυόμισι λεπτά. Κάπου εκεί το Γαλάτσι αντέδρασε, ξαναβρήκε τη συγκέντρωση του, βρήκε λύσεις απέναντι στο press με καλή κυκλοφορία της μπάλας και διατήρησε μία διαφορά τριών κάτοχων έως το τέλος του αγώνα παίρνοντας έτσι νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μέρμιγκας Μ. Με 10 (2) και Αγγελής Π. με 10 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αναστασίου Δ. με 26 και Σταθόπουλος Π. με 14 πόντους αντίστοιχα.