53 - 59

04/04/2017 20:15 League C5 16/17 40'

Μαστορας & Mood613102453
ThinkDigital2213131159

Στο παιχνίδι της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΑΣΤΟΡΑ & MOOD και της THINK DIGITAL (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά και είχαν βιαστικές επιθέσεις, αβίαστα λάθη και χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 2 – 6 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια παρόλα αυτά o ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, με την Think Digital με αιχμή τον Μαυρίκιο Ν. να πιέζει συνεχώς για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ βρίσκοντας εύκολα καλάθια και παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών, τους παίκτες του Μάστορα να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, να βλέπουν τους αντιπάλους τους να βρίσκουν ρυθμό και από την γραμμή των 3 πόντων (με δύο σερί τρίποντα από τους Σαμπατά Ν. και Μαυρίκιο Ν.) και την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 6 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι με πολύ μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση στο παρκέ, συνέχισαν να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με τους παίκτες του Μάστορα να βελτιώνονται και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά χωρίς να καταφέρνουν να μειώσουν και το σκορ να είναι 11 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες της Think Digital οδήγησαν το παιχνίδι κυριολεκτικά σε φρενήρη ρυθμό, με συμβολή από όλους τους παίκτες της τόσο στα αμυντικά ριμπάουντ όσο και στις απόπειρες αιφνιδιασμών, με την διαφορά να παραμένι στους 15+ πόντους και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19 – 35.

Τόσο στο 3ο αλλά κυρίως στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάστορα αργά αλλά σταθερά συνέχισαν να βελτιώνονται στον αγωνιστικό χώρο, άσκησαν full press και με πολύ καλύτερο spacing ρυθμό και υπομονή επιθετικά κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου με 13 πόντους και μείωσαν σε 2 κατοχές στα τελευταία 2 λεπτά, με τους παίκτες της Think Digital όμως παρότι παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης να καταφέρνουν να διατηρήσουν το προβάδιμσα έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Νικόλας Τ. με 14 και Δολιανίτης Σ. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 19 (1) και Μάργαρης Β. με 18 πόντους αντίστοιχα.