22/02/2024 20:00 Commercial League A 23/24 6 40'

Μαυρογένης1610061446
Famar1007081742

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Σημαντική νίκη για την ομάδα του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ στο ντεμπούτο της ομάδας της FAMAR στο πρωτάθλημα της Commercial League A με 46-42. Ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ έτσι έκανε ένα μικρό βήμα για το στόχο της τετράδας παίρνοντας τη δεύτερη φετινή του νίκη, με την ομάδα της FAMAR να δείχνει καλά στοιχεία για πρώτο αγώνα, αλλά να μην καταφέρνει να πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και χωρίς καλές συνεργασίες επιθετικά, είχαν όμως πολύ πάθος και για τη νίκη και συναρπαστική εξέλιξη.

Φάνηκε πως η ομάδα της FAMAR έκανε το ντεμπούτο της καθώς ξεκίνησε αρκετά νευρικά τον αγώνα, χωρίς πολλούς αυτοματισμούς. Ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ με άμυνα ζώνης σε όλον τον αγώνα κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς τη ρακέτα του, με τη FAMAR να πετυχαίνει δύο τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως να μην πετυχαίνει άλλο στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο ΜΑΥΡΟΓΕΝΗΣ εκμεταλλευόμενος το μουδιασμένο ξεκίνημα της FAMAR και χάρη στην εξαιρετική παρουσία του Δανιά πήγε στο ημίχρονο στο +9 (26-17).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό επιθετικά και για τις δύο ομάδες. Η FAMAR έβγαζε πάθος στην άμυνα, περιορίζοντας τα ατού του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, αλλά η αστοχία της δεν της επέτρεψε να μειώσει παραπάνω από τους 7 πόντους (28-21 και 32-25).

Η FAMAR με γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως η εμπειρία των παικτών του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ δεν επέτρεψε να την ολοκληρώσει με τη διαφορά να παραμείνει στις 3 κατοχές (37-29). Στο τελευταίο λεπτό κάποια λάθη του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ πήγαν να κοστίσουν με τη FAMAR να μειώνει στο -3 (45-42) με δεκατρία δευτερόλεπτα να απομένουν, με τον Τσιακατούρα να πετυχαίνει ½ βολές για το τελικό 46-42.

Ο Δανιάςς MVP του αγώνα με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, εξαιρετικός και ο Χαβδουλάς. Βασιλάτος και Τζιόπας  οι καλύτεροι για τη FAMAR.