16/05/2023 22:00 Commercial League A 22/23 5 40'

Μαυρογένης9713736
ΑΔΜΗΕ9691741

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα μεταξύ της Μαυρογένης και της ΑΔΜΗΕ αρνούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 36-41.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών παρατάχθηκαν με άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τους γηπεδούχους να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό. Η ομάδα η οποία απέδωσε καλύτερα στο πλάνο της ήταν φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-7. Στη συνέχεια η πλευρά της Μαυρογένης βελτίωσε την άμυνά της πιέζοντας τις αντίπαλες προσπάθειες για σουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ ισόπαλο στους 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την ανοδική τους πορεία όπου κατάφεραν μέσα από παγίδες στην άμυνά τους να αναγκάσουν τους αντιπάλους τους να μένουν στο μηδέν και να προηγούνται με 16-9 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η ομάδα της ΑΔΜΗΕ αντέδρασε καθώς με ψυχραιμία γύρισε την μπάλα και κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση. Ταυτόχρονα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν σκορ και έτσι στο ημίχρονο οι ομάδες ήταν σε απόσταση αναπνοής 16-15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυνατές αναμετρήσεις σώμα με σώμα επέτρεψαν και στις 2 πλευρές να βρουν σκορ με έκεινη των γηπεδούχων να φαίνεται πιο δυνατή και στο 25ο λεπτό να προηγείται με 27-21. Στην πορεία το σκορ σήμειωνόταν με το σταγονόμετρο και τις ομάδες να δείχνουν ότι ήταν χωρίς συγκέντρωση. Το επιμέρους σκορ μέχρι τη λήξη της περιόδου ήταν 2-3.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα εκεί που όλα θα κρίνονταν οι ομάδες ήταν ισοδύναμες κάτι που αντικατοπτρίστηκε στον πίνακα το σκορ αφού με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη το σκορ ήταν 35-30. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα η πλευρά της ΑΔΜΗΕ με εξαιρετική αντεπίθεση κατάφερε να κυριαρχήσει σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 1-11 έκανε μεγάλη ανατροπή και πήρε τη μεγάλη νίκη