33 - 35

27/11/2023 20:30 Commercial League A 23/24 4 40'

Μαυρογένης1176933
Στεργίου49101235

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ του Μαυρογένη και της Στεργίου, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια οριακή νίκη με σκορ 33-35.

Στην αρχή του αγώνα και οι 2 ομάδες επέλεξαν άμυνα ζώνης, με το ρυθμό του παιχνιδιού να είναι γρήγορος αλλά οι ομάδες να έχουν αρκετά άστοχα σουτ και το σκορ 5λέπτου να βρίσκεται στο 4-4. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με αφετηρία την άμυνά τους κράτησαν το 0 στα μετώπισθεν, και έχοντας ένα σερί 7 πόντων, προηγήθηκαν με 11-4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το status του αγώνα παρέμενε ίδιο, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν κάποια ελεύθερα σουτ, και με εύστοχες σερί προσπάθειες να μειώνουν την διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ να βρίσκεται στο 18-13.

Στο 3ο Δεκάλεπτο η ομάδα της Στεργίου μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, και με πρωταγωνιστή τον Κεφαλά Σ. κατάφεραν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, και με επιμέρους σκορ 6-10 ψαλίδισαν την διαφορά, πλησιάζοντας στον πόντο και διαμορφώνοντας το 24-23 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με τις 2 ομάδες να πιέζουν πολύ στην άμυνα και να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Στα τελευτάια λεπτά ο αγώνας απέκτησε μία άγρια ομορφιά, με τους φιλοξενούμενους αρχικα να ισοφαρίζουν (29-29), και μετέπειτα να προηγούνται με 3 πόντους. Η ομάδα του Μαυρογένη ισοφάρισε και πάλι το σκορ, αλλα λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, η Στεργίου καταφέρνει να κλέψει τη νίκη με τρίποντο του Κεφαλά Σ. με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 33-35.