47 - 39

12/05/2023 20:30 Commercial League A 22/23 3 40'

Μαυρογένης86211247
Techpassion111010839

Στον αγώνα μεταξύ της Μαυρογένης της και της Τεκπασιον οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 47-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να απαντήσουν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις των ομάδων ήταν οργανωμένες με τους παίκτες της Τεκπασιον να δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση και με ένα σερί 9 πόντων να οδηγούν τον αγώνα με  2-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες της Μαυρογενης βρήκαν την απάντηση και κατέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ατομική αλλά αυτό δεν είχε καμία διαφορά στην οικονομία του αγώνα αφού και οι ίδιοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν κανένα καλάθι και έτσι μέχρι τα μισά της περιόδου δεν είχε σημειωθεί σκορ. Στο υπόλοιπο οι καλές άμυνες που επιστρατεύονται και από τις 2 πλευρές έδειχναν ευάλωτες κυρίως εκείνη των γηπεδούχων που είδαν τους αντιπάλους τους να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με σκορ 14-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Μαυρογενης βρήκαν απάντηση μαζεύοντας τη διαφορά και περνώντας μπροστά με σκορ 24-23 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία πάλεψαν σκληρά για να κρατήσουν τα ηνία τους και καταφέρνοντας να βρουν σκορ έξω από τη γραμμή του τριπόντου προηγούνταν με 35 31 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο εκνευρισμός επικράτησε και στις 2 πλευρές με τις ομάδες να μένουν χωρίς καλάθι για πάνω από 3 λεπτά. Αυτό τους καθιστά να παραμένουν κοντά στο σκορ το οποίο με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 37-35. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Μαυρογενης κατάφεραν με καλή άμυνα και ψυχραιμία σε εκτελέσεις τους να προηγηθούν με 43-37 με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη και κατάφεραν μέχρι στο τέλος να μην δεχτούν κανένα παραπάνω πόντο.