27/11/2019 22:00 Commercial League B 19/20 4 40'

Μαυρογένης1510186352
ThinkDigital11813171362

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Για την τέταρτη αγωνιστική του B’ ομίλου της Commercial League B η ομάδα Μαυρογένης υποδέχθηκε την ομάδα της ThinkDigital Group. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι με μεγάλη ανατροπή κατάφεραν να πάρουν την νίκη στην παράταση και παρέμειναν αήττητοι στην κορυφη της βαθμολογίας, με τελικό σκόρ 52-62.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν 7-9 παίρνοντας σκόρ από τους Μαυρίκιο και Μάργαρη. Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν άσχημα βελτίωσαν την απόδοση τους και κατάφεραν να προηγηθούν στη λήξη της περιόδου με σκόρ 15-11.

Στη δεύτερη περίοδο η παραγωγικότητα των ομάδων μειώθηκε και οι γηπεδούχοι που ευστόχησαν σε 2 τρίποντα συνέχισαν να προηγούνται. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 25-19.

Στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα άρχισε να αλλάζει και οι φιλοξενούμενοι με τον Μαυρίκιο μείωσαν τη διαφορά σε 31-30. Οι γηπεδούχοι, όμως με εξαιρετική άμυνα και αιχμή στην επίθεση τον Κασαπάκη ξέφυγαν ξανά μπροστά και η περίοδος έληξε με σκόρ 43-32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Think Digital όχι μόνο δεν παράτησε το μάτς αλλά με μεγάλη ανατροπή στα μέσα της περιόδου κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκόρ με 43-45. Στο υπόλοιπο του αγώνα το παιχνίδι ήταν στην κόψη και με την κόρνα της λήξης οι ομάδες ήταν ισόπαλες με σκόρ 49-49.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους, που πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο, να διεκδικήσουν την νίκη. H Think Digital πήρε το ρόζ φύλλο με σκόρ 52-62.

Στα αξιοσημείωτα του μάτς είναι τα double double των Μάργαρη ( 22 (1) πόντοι & 12 ριμπάουντ) και Μποντόζη (14 (3) πόντοι & 10 ριμπάουντ). Επιπλέον ο Μαυρίκιος με 27 (1) και ο Μάργαρης πέτυχαν μαζί, τους 49 από τους 62 πόντους της ομάδας τους. Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε και ο Κασαπάκης με 16 (1) πόντους.

Διαιτητές: Ζιώγας, Αμπελίδης.