44 - 39

20/04/2023 20:30 Commercial League A 22/23 1 40'

Μαυρογένης156111244
Tsakos Group61761039

Στον αγώνα  μεταξύ της Μαυρογένης και της Tsakos Group οι πρώτοι πήραν την πρόκριση με σκορ 44-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν κατάλληλα τις αντίπαλες επιθέσεις. Αυτές εκδηλώνονταν οργανωμένα χωρίς όμως να έχουν την αντίστοιχη αποτελεσματικότητα με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα να είναι 5-6. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Μαυρογενης έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και έχοντας πολύ καλά με τη λειτουργία ταυτόχρονα είχα ένα σερί 10-0 μέχρι την λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Tsakos Group βελτίωσαν την απόδοσή τους και εκμεταλλευόμενοι τη βιασύνη που οδηγούσε στα λάθη στην επίθεσή τους, βρήκαν την ευκαιρία να ανατρέψουν τον αγώνα και να είναι αυτοί που προηγούνται με 21-23 στην λήξη του ημίχρονο. Σημείο κλειδί σε αυτό έπαιξε η πολύ καλή πίεση στην άμυνα τους που επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 6 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Μαυρογενης αναδιοργανώθηκαν κυρίως στον επιθετικό τομέα όπου με ένα σερί 10-4  στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 31-27. Στην πορεία, οι επιθέσεις έδειχναν ιδιαίτερα ασταθείς λόγω των καλα στημενων άμυνών που κρατούσαν την παραγωγικότητα σε πολύ χαμηλά επίπεδα βοηθώντας ταυτόχρονα τους γηπεδούχους να κρατήσουν το προβάδισμά τους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 32-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με την αγωνία να είναι στο κόκκινο οι παίκτες ήταν επηρεασμένοι και δυσκολεύονταν να βρουν το στόχο. Ενδεικτικά το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 35-33. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι πολλές λάθος πάσες και ο εκνευρισμός κυριάρχησε. Η ομάδα η οποία τελικά κατάφερε να διαχειριστεί αυτό με καλύτερο τρόπο ήταν η γηπεδούχος η οποία απέκτησε διαφορές 6 και άνω πόντων (39-33 και 42-35) βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να χρειαστεί να διαχειριστεί τον αγώνα και να κατακτήσει έτσι το ροζ φύλλο αγώνα.