Μαυρογένης1616182070
Βιοιατρική71981246

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ και της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ (η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές απουσίες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και επικράτησαν άνετα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70-46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιλέγοντας άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και πιέζοντας για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία. Το παιχνίδι ήταν physical, με πολλά drives και από τις 2 μεριές, αλλά στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Μαυρογένης με διαδοχικές άμυνες (που τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς), πήρε μια διαφορά 3 κατοχών με το σκορ περιόδου να είναι 16-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βιαστικοί στις τελικές επιλογές τους, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή στις σετ επιθέσεις τους. Στην προσπάθεια της να αντιδράσει η Βιοιατρική ανέβασε την ενέργεια της, έβγαλε άμυνες και μετατρέποντας τις σε αιφνιδιασμούς κατάφερε να κάνει ένα run και να μειώσει κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 32-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα σε ζώνη 3-2. Αποτέλεσμα ο Μαυρογένης να κολλήσει στις σετ επιθέσεις του, αλλά βρίσκοντας επιθετικές λύσεις από αιφνιδιασμούς και στο transition, κατάφερε και ανέβασε την διαφορά πάνω από 10 πόντους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Βιοιατρικής ήταν η δυσκολία της να σκοράρει στο σετ, κάτι που στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε πιο εμφανές λόγω της κόπωσης των παικτών της (δεδομένου του ότι είχε πολλές απουσίες), με αποτέλεσμα η διαφορά να διογκωθεί και ο Μαυρογένης να πάρει την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μποτοζής Μ. με 25(3) και Κασαπάκης Δ. με 19(1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Παπανόγλου Σ. με 17(1) και Παππάς Κ. με 14 πόντους αντίστοιχα.