Date Time Season Full Time
12/05/2017 20:00 16/17 40'

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των playoffs μεταξύ του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 54.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα στο παρκέ, επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις και έδειξαν υποπμονή, αλλά το αργό τέμπο ευνόησε την ομάδα του Μαυρογένη η οποία με διαδοχικά εύστοχα μακρινά σουτ των Κασαπάκη Δ. και Λέντζου Θ. πήρε προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα 3 λεπτά, με τις άμυνες όμως να δυναμώνουν στην πορεία, τα ΕΛΠΕ να αντιδρούν και το σκορ να είναι 9 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για 2 λεπτά, έδειξαν όμως μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, με τα ΕΛΠΕ να γυρίζουν στο τελευταίο λεπτό σε ζώνη 2 – 3 και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με ποστάρισμα και καλάθι του Αραούζου Γ. οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά, ο Μαυριγένης γύρισε και αυτός σε ζώνη 3 – 2, οι δύο ομάδες συνέχισαν να επιλέγουν μεγάλες επιθέσεις αλλά δεν είχαν καλά ποσοστά απέναντι στην ζώνη, τα ΕΛΠΕ όμως σημαδεύοντας περισσότερο το ζωγραφιστό των αντιπάλων πήραν προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 3 λεπτά αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κασαπάκη Δ. διαμόρφωσαν το σκορ σε 16 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Μαυρογένης άρχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και βρήκε εύκολα καλάθια, οι παίκτες των ΕΛΠΕ όμως με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια του Κουτρούλη Π. διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 23 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι γηπεδούχοι βασίστηκαν σχεδόν αποκλειστικά σε μακρινά σουτ απέναντι στην ζώνη, σε αντίθεση με τους παίκτες των ΕΛΠΕ οι οποίοι είχαν καλύτερες επιθετικές προσπάθειες σημαδεύοντας την ρακέτα των αντιπάλων με drives και ποσταρίσματα των ψηλών, ενώ παράλληλα πίεσαν και για αιφνιδιασμούς μετά από άμυνα, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά σε 3 κατοχές, ο Μαυρογένης έμεινε χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ ήταν 23 – 30 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν, οι παίκτες του Μαυρογένη αν και συνέχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων ξεκόλλησαν επιθετικά και αμυντικά γύρισαν σε man, αλλά οι αντίπαλοι τους συνέχισαν να έχουν πιο ορθολογικές επιθέσεις και περισσότερη συγκέντρωση και στις 2 πλευρές με αποτέλεσα η περίοδος να κλείσει με σκορ 27 – 35.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του Μαυρογένη να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη ημέρα επιθετικά και οι παίκτες των ΕΛΠΕ συνέχισαν να παίζουν πιο σωστό και ομαδικό μπάσκετ, διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 3+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκανιάτσας Χ. με 17 (1) και Λέντζος Θ. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Κουτρούλης Π. με 12 και Γκότσης Π. με 9 πόντους αντίστοιχα.