23/01/2016 16:00 League B1 15/16 40'

Μαυρογένης1313141454
EY1215141253

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μαυρογένη και της ΕΥ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό από την αρχή με τους φιλοξενούμενους όμως να επιβάλουν το ρυθμό τους, να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και να ξεκινάνε με ένα run 8–0. Στην πορεία του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ανέβασαν την ενέργεια τους στην άμυνα, πίεσαν και αυτοί για αιφνιδιασμούς και μείωσαν με το σκορ να είναι 7–8 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό η ΕΥ συνέχισε να πιέζει για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition, αλλά να μην μπορεί να πάρει διαφορά πάνω της μιας κατοχής και στα τελευταία δευτερόλεπτα να χάνει το προβάδισμα, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές, χωρίς καθαρό μυαλό, με κακές επιλογές και έχοντας πολύ χαμηλά ποσοστά με το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 15 – 18. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και τις δύο ομάδες να είναι κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 26 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να τρέχουν πάλι σε αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να πάρουν μία διαφορά 8 πόντων 3 λεπτά πριν το τέλος περιόδου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με εξαιρετικά ποσοστά από τη γραμμή των τριών πόντων ισοφάρισαν, με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 41 – 40.

Στην τελευταία περίοδο η ΕΥ ξεκίνησε με άμυνα 1–4 στον Κασαπάκη Δ., με τις δύο ομάδες να επιλέγουν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, να ψάχνουν πιο πολύ τις επιλογές τους, να έχουν καλύτερα ποσοστά, αλλά με καμία από τις δύο να μην παίρνει προβάδισμα πάνω από μία κατοχή με το σκορ 54 – 51 28” πριν τη λήξη και 54 – 53 με 8” και την τελευταία επίθεση να έχει η ομάδα της ΕΥ, η οποία είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση αλλά η μπάλα τελικά δεν της έκανε το χατήρι με τους παίκτες του Μαυρογένη να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης Δ. με 16 (1) και Μποτοζής Μ. με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μητσόπουλος Κ. με 21 (3) και Αγγέλου Θ. με 17 πόντους αντίστοιχα.