53 - 50

26/03/2017 14:30 League B1 16/17 40'

Μαυρογένης191091553
Mytilineos171311950

Στον αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες του Μυτιληναίου από την αρχή μπήκαν με καλύτερα πατήματα και βρίσκοντας λύσεις από επιθέσεις στο transition και σε αιφνιδιασμούς ξεκίνησαν με σκορ 0 – 6 στα πρώτα 2 λεπτά. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πήραν time out, μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παρκέ, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, πίεσαν και αυτοί το τέμπο του αγώνα και έκαναν με την σειρά τους run 7 – 0, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ και το σκορ να είναι 8 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του Μαυρογένη άσκησαν περιστασιακό full press, οι αντίπαλοι τους όμως αντέδρασαν καλά, το έσπασαν, γύρισαν και αυτοί την άμυνα τους σε ζώνη 3 – 2, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να έχουν βρει ρυθμό, το παιχνίδι να παραμένει σε γρήγορο τέμπο, αλλά αυτό να αρχίζει να ευνοεί τον Μαυρογένη ο οποίος πήρε προβάδισμα 2 κατοχών αλλά ο Μυτιληναίος με εύστοχο τρίποντο του Κανελλόπουλου Κ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 19 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικές assist του Βυζάντιου Δ. και καλύτερη κίνηση μακριά από την μπάλα έμειναν κοντά στο σκορ, το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 27 – 25. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι παίκτες του Μυτιληναίου έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και κέρδισαν την μάχη των ριμπάουντ, συνέχισαν να έχουν καλή παραγωγή από assist και ευνοήθηκαν από τον πιο αργό ρυθμό, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι βασίστηκαν κυρίως σε χωρίς ρυθμό σουτ 3 πόντων, είχαν χαμηλά ποσοστά και είδαν το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29 – 30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή ο Μαυρογένης πίεσε μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, ο Μυτιληναίος έχασε την συγκέντρωση του και έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 4 λεπτά αλλά παρόλα αυτά οι αντίπαλοι του δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν και να ξεφύγουν στο σκορ το οποίο στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 36 – 32. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και πάλι, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ (με συμβολή σε αυτόν τον τομέα από όλους τους παίκτες τους) και με πολλές 2ες επιθέσεις και διαδοχική παραγωγή από drives του Μπερδεμπέ Α. πήραν και πάλι το προβάδισμα, με τους παίκτες του Μαυρογένη να συνεχίζουν να μην έχουν καλά πατήματα, να βασίζονται σε στατικά μακρινά σουτ, να έχουν χαμηλά ποσοστά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 38 – 41.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ο Μυτιληναίος γύρισε την άμυνα του σε man και με το καλημέρα με iso του Κανελλόπουλου Κ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, αλλά ο Μαυρογένης αντέδρασε αμυντικά έδειξε μεγαλύτερη προσήλωση στα ριμπάουντ και με τρίποντο του Παπαποστόλου Α. ισοφάρισε, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο αλλά παράλληλα άρχισαν να υποπέφτουν σε αρκετά αβίαστα λάθη, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να εναλάσσονται στο προβάδισμα, να πάνε κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ να διαμορφώνεται σε 46 – 49 με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά ο αγώνας στο ίδιο τέμπο, ο Παπαποστόλου Α. (μετά από assist του Κασαπάκη Δ.) με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 49 – 49, το σκορ διαμορφώθηκε σε 49 – 50 με 1′ για λήξη και στην αμέσως επόμενη κατοχή ο Κασαπάκης Δ. ευστόχησε και αυτός σε σουτ 3 πόντων με το σκορ να είναι 52 – 50 με 50” για λήξη και κατοχή για Μυτιληναίο. Στο τελευταίο λεπτό και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν την νίκη αλλά οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ παρέμεινε 52 – 50 με 4” για λήξη και κατοχή για Μυτιληναίο στην οποία οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σουτ 3 πόντων υπό καλές προυποθέσεις αλλά τελικά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι με αποτέλεσμα ο Μαυρογένης να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γκανιάτσας Χ. με 22 (3) και Παπαποστόλου Α. με 9 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μοσχόβης Α. με 11 και Κανελλόπουλος Κ. με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.