71 - 56

21/02/2016 16:00 League B1 15/16 40'

Μαυρογένης1923141571
Φ.Σ.Α.171481756

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μαυρογένη και του ΦΣΑ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 71 – 56.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μεγαλύτερη μαχητικότητα και το σκορ να είναι 6–11 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Μαυρογένης αντέδρασε, βελτίωσε την συγκέντρωση του και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά και να κλείσει την περίοδο με σκορ 19 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά από την αρχή, αλλά αυτή τη φορά ο Μαυρογένης έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και πήρε μια διαφορά 7 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες συνέχισαν σε καλό ρυθμό, με καλές επιθετικές επιλογές και καλά ποσοστά αλλά με τους γηπεδούχους να πιέζουν για συνδυασμούς και έχοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 42 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΦΣΑ μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση και στις 2 πλευρές του γηπέδου, έβγαλε άμυνες, γύρισε την μπάλα, πίεσε για αιφνιδιασμούς και μείωσε ελαφρώς στα πρώτα 2 λεπτά με τον Μαυρογένη όμως να ανεβάζει ταχύτητα και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς και πρωταγωνιστή τον Κασαπάκη Δ. να ανεβάζει τη διαφορά στους + 10 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 56 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες του ΦΣΑ να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση, αλλά και με τους παίκτες του Μαυρογένη να παραμένουν συγκεντρωμένοι και σοβαροί, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μια διαφορά +10 πόντων και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης Δ. με 33 (2) και Μποτοζής Μ. με 17 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μάγλος Ε. με 14 και Φίλιππας Κ. με 11 (1) πόντους αντίστοιχα.