Μαυρογένης161091954
Elpen66181343

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μαυρογένη και της ELPEN, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη, με το σχολείο δημοφιλείς τελικό 54 – 43.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο είχαν υπομονή, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητά και έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια κυρίως στα ριμπάουντ, πέρνωντας μια διαφορά 3 κατόχων στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο Μαυρογένης συνέχισε να έχει καλύτερα πατήματα, να βγάζει περισσότερη ενέργεια αμυντικά, να πιέζει για αιφνιδιασμούς και τα παίρνει μια διαφορά 9 πόντων με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 16 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με την ομάδα της ELPEN να συνεχίσει να μη βγάζει ενέργεια και στις δύο προς του γηπέδου, να έχει χαμηλά ποσοστά και την ομάδα του Μαυρογένη να ελέγχει
τον ρυθμό του παιχνιδιού, να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 12.

Το τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους όμως να συνεχίζουν να έχουν μεγαλύτερη διάθεση με αποτέλεσμα να διατηρούν μια διαφορά + 10 πόντων με το σκορ στα μισά να είναι 31 – 16. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η ELPEN άρχισε να δείχνει σημάδια ζωής, πίεσε για αιφνιδιασμούς, άσκησε full press με παγίδες και μείωσε σε 10 πόντους 3 λεπτά πριν τη λήξη. Στην πορεία oi γηπεδούχοι άρχισαν να βγαίνουν εκτός ρυθμού από το press, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να βελτιώνουν τις επιλογές τους επιθετικά και να μειώνουν σε πέντε πόντους, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35 – 30!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι με χαμηλά ποσοστά και physical άμυνες, αλλά με την ομάδα του Μαυρογένη με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ανεβάζει το προβάδισμα στους 11 πόντους στα μισά της περιόδου, σημαδεύοντας το ζωγραφιστό των αντιπάλων, σε αντίθεση με την ομάδα της ELPEN η οποία βασιζόταν κυρίως σε σουτ μέσης και μακρινής απόστασης. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο ρυθμό με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο όπως και ένα προβάδισμα + 3 κατόχων και να παίρνουν τελικά μια δίκαιη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μποτοζής Μ. με 13 και Κασαπάκης Δ. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μερτζάνος Δ. με 12 και Κοσκινάς Γ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.