13/12/2015 19:30 League B1 15/16 40'

Μαυρογένης1413122766
KPMG128101343

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μαυρογένη και της KPMG, γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-43.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man. Στο επιθετικό κομμάτι ο Μαυρογένης μπήκε με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο. Η KPMG έδειξε υπομονή μπροστά αλλά ήταν στατική και με χαμηλά ποσοστά, ενώ Μαυρογένης πίεζε για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία με αποτέλεσμα να κάνει ένα run 8-0 στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η KPMG αντέδρασε, βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ ανέβασε και αυτή το τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών, με αποτέλεσμα να μειώσει και το σκορ περιόδου να κλείσει στο 14–12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες όμως να παρουσιάζονται νευρικές στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα τρίποντα κατάφεραν και πήραν μια διαφορά δύο κατόχων στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό ο Μαυρογένης μεγάλωσε τη διαφορά, με την KPMG να έχει κολλήσει επιθετικά και να βλέπει τη διαφορά να ανεβαίνει στους 10 πόντους τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27–20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο KPMG ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη, έβγαλε άμυνες, αλλά επιθετικά συνέχισε να μην έχει καθαρές επιλογές και να έχει χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει γρήγορο τέμπο με βιαστικές όμως επιθέσεις και χωρίς καθαρό μυαλό και από τις δύο ομάδες, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 39–30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού παρέμεινε ο ίδιος, με δυσκολία και από τις δύο ομάδες να σκοράρουν. Παρόλα αυτά ο Μαυρογένης λόγω των περισσότερων επιθετικών λύσεων που διέθετε ανέβασε σίγα σιγά τα ποσοστά του, διευρύνοντας την διαφορά στους + 10 πόντων την οποία και διατήρησε έως το τέλος του αγώνα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μποτοζής Μ. με 16 (1) και Κασαπάκης Δ. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Χρυσάγης Ι. με 22 (1) και Χασαπόπουλος Σ. με 8 πόντους αντίστοιχα.