10/01/2016 17:45 League B1 15/16 40'

Μαυρογένης239152572
Veto SA2013152068

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μαυρογένη και της Veto, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, με τον Μαυρογένη όμως να έχει περισσότερη υπομονή στις σετ επιθέσεις και με ελαφρώς καλύτερες τελικές επιλογές κατάφερε και πήρε μια διαφορά πέντε πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του παιχνιδιού με την περίοδο να κλείνει με σκορ 23 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό με πολλούς αιφνιδιασμούς και από τις δύο πλευρές, ενώ σιγά-σιγά το παιχνίδι άρχισε να γίνεται και πιο psysical, κάτι που ευνόησε την Veto, η οποία πέρασε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο μισό της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 32 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε πιο αργό τέμπο με αποτέλεσμα ο Μαυρογένης με καλύτερες τελικές επιλογές στο σετ, να περάσει μπροστά, αλλά χωρίς να μπορέσει να πάρει διαφορά άνω των δύο κατόχων, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στα πρώτα πέντε λεπτά. Στο δεύτερο μισό ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε με αποτέλεσμα ο Μαυρογένης να πάρει το προβάδισμα με πέντε πόντους, όμως και πάλι βέτο μάζεψε τη διαφορά και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα και το σκορ 47 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και πήγαιναν κυριολεκτικά neck to neck στα πρώτα δύο λεπτά, αλλά με ένα επιθετικό ξέσπασμα η γηπεδούχοι πήραν και πάλι μια διαφορά δύο κατόχων και ανέβασαν τη διαφορά στους εννιά στα μισά της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με πάθος και ενέργεια, προσπάθησαν να τρέξουν και να βρουν εύκολες λύσεις σε αιφνιδιασμούς, αλλά ο Μαυρογένης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κασαπάκη Δ. κατάφερε και διατήρησε μια διαφορά + 2 κατόχων και πήρε τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κασαπάκης Δ. με 35 (4) και Μποτοζής Μ. με 15 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αρβανιτέλης Σ. με 18 και Γαλανόπουλος Ν. με 16 πόντους αντίστοιχα.