ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ

22/04/2018 14:30 Play Off Minor Super League 17/18 40'

Το 1-0 στην σειρά πέτυχε η ομάδα του Μητροπολιτικού κολλεγίου Αθηνών απέναντι στην παραδοσιακά πολύ καλή ομάδα της Βιοϊατρικής το απόγευμα της Κυριακής 22/04 και πλέον της απομένει μια νίκη για την επόμενη φάση των play off 2017 – 2018. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για ένα ημίχρονο όπου και οι 2 ομάδες είχαν αξιώσεις για την νίκη, αλλά από το 20’ και μετά η κούραση και η δυστοκία των φιλοξενούμενων έκριναν το αποτέλεσμα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να μπαίνουν εξίσου συγκεντρωμένες στο πλάνο τους δίχως καμία να μπορεί να πάρει κάποιο προβάδισμα ασφαλείας. Με γκολ φάουλ πήρε προβάδισμα η ομάδα της Βιοϊατρικής με τον Παππά αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα χάρις 1 δίποντο από τον Δέμη και 2 εύστοχες βολές από τον Καραμπούλα. Στην συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια αλλά στο τελείωμα της περιόδου οι 2 ομάδες ήταν ισόπαλες με 14 – 14.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι καλές άμυνες του προηγούμενου διαστήματος πήγαν περίπατο. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι με ένα δίποντο και μια βολή από τον Παππά πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ με 14 – 17, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από ένα εύστοχο σουτ 3ων πόντων από τον Βαρβαρίδη. Στην συνέχεια τα τρίποντα του Μακρόπουλου έδωσαν 2 φορές το προβάδισμα στην ομάδα της Βιοϊατρικής αλλά και πάλι οι παίχτες του coach Παναγόπουλου δήλωσαν παρών και πήραν κεφάλι στο σκορ χάρις ένα δίποντο του Τσεκούρα. Από εκείνο το σημείο όμως και μετά οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το παιχνίδι τους και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37 – 32.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν συνεχώς να ανακτήσουν το χαμένο προβάδισμα με κύριο χαρακτηριστικό την πίεση κυρίως στην περιφέρεια. Αρχικά κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ χάρις τα 2 τρομερά τρίποντα του Γιαννακά που ήταν βασική επιθετική αιχμή για την ομάδα του. Στο τελείωμα όμως της περιόδου όπου τα σουτ άρχισαν να μην μπαίνουν αλλά και σιγά σιγά οι παίχτες της Βιοϊατρικής να μένουν από δυνάμεις το έργο για τους γηπεδούχους έγινε πιο εύκολο. Δέμης και Καραμπούλας ήταν σε φανταστική μέρα και μέσα σε λίγα λεπτά κατάφεραν να δώσουν ένα προβάδισμα 10 πόντων στο σφύριγμα της λήξης της περιόδου.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά παγιώθηκε περίπου στους 10 πόντους, γεγονός που οφείλεται στην πολύ καλη καθοδήγηση των παιχτών του κολλεγίου από τον coach Παναγόπουλου. Όποτε οι παίχτες της Βιοϊατρικής προσπαθούσαν να επιστρέψουν, πότε ο Καραμπούλας και πότε ο Δέμης με την απόδοση τους και τα καλάθια τους έκοβαν οποιαδήποτε φιλοδοξία για ανατροπή του σκηνικού. Οι φιλοξενούμενοι από ένα σημείο και μετά κουράστηκαν και αποδέχτηκαν το αποτέλεσμα το οποίο ήταν 79 – 70 υπέρ των γηπεδούχων.

Για τους νικητές εξαιρετικοί ήταν ο Καραμπούλας με 39 και ο Δέμης με 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα της Βιοϊατρικής για ακόμη μια φορά πολύ καλός ήταν Γιαννακάς με 22 πόντους και 4 ασίστ.

Διαιτητές : Μακρής, Δελδήμος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Καράμπουλας Κωνσταντίνος (Παίχτης Μητροπολιτικού Κολλεγίου Αθηνών) : “Καλησπέρα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ήμασταν εκτός 3 εβδομάδες λόγω των διακοπών. Στην αρχή δεν είχαμε πατήματα γι’ αυτό και δεν μπορούσαμε να μπούμε δυναμικά στο γήπεδο. Μετά βρήκαμε τα πατήματα μας με κάποια σουτ, τρέξαμε γρήγορα και βάλαμε εύκολα καλάθια. Έτσι φέραμε αυτό το αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου  και στην αντίπαλη ομάδα.”

Μίχος Φάνης (Προπονητής Βιοϊατρικής) : “Καλό παιχνίδι. Δεν πήγαμε καλά αμυντικά. Φάγαμε πολλούς πόντους, πολλά τρίποντα. Ίσως έπρεπε να προσέξουμε λίγο στην άμυνα. Αργήσαμε να παίξουμε άμυνα και δικαιολογημένα χάσαμε. Ευχαριστώ.”