ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – ΕΥ

17/02/2019 17:30 Super League B 18/19 13 40'

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ και της ΕΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 32.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή γρήγορο τέμπο και επιθέσεις στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ και να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 7 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να ευνοούνται από το γρήγορο παιχνίδι και με πολύπλευρη συμβολή του Ελένη Γ. (τόσο αμυντικά όσο και στα ριμπάουντ) πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 17 – 9.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, γρήγορο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ ενώ παράλληλα δεν έλλειψαν και οι όμορφες φάσεις, με τους παίκτες της ΕΥ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και παρουσιάσαν σταδιακά όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ με πρωταγωνιστή τον Καραμπούλα Κ., πολυπρόσωπη επίθεση και τεράστια παραγωγή από assist κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καραμπούλας Κ. με 24 (4) και Δέμης Π. με 15 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κοκαράκης Ν. με 15 και Κρισίλιας Ν. με 6 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Αναγνώστου