ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ vs NESTLE

14/11/2018 20:30 Super League B 18/19 3 40'

Το 3/3 έκανε η ομάδα της NESTLE μετά τη νίκη της με 57-46 επί του ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ. Η ομάδα του κόουτς Καλόσαγα με μεγάλους πρωταγωνιστές τους  Γκούρο και Σελιτά είχε το προβάδισμα από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, έπαιξε όμορφο μπάσκετ, εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της και κρατώντας την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά, όπου το Κολλέγιο έκανε την αντεπίθεση του,  πήρε μια δίκαιη και σπουδαία νίκη επί ενός αντιπάλου που έχει τις ίδιες βλέψεις με αυτήν, την κορυφή της SUPERLEAGUE B. Το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ δημιούργησε πολλά προβλήματα στους αντιπάλους του, όμως η έλλειψη συνοχής (στην ουσία νέα ομάδα σε σχέση με πέρσι) απέναντι σε μια ομάδα που παίζει χρόνια μαζί ήταν αυτή που δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους.

Με τον Βονετσιάνο να έχει 4/4 τρίποντα στα πρώτα λεπτά του αγώνα το ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ διατηρήθηκε κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η NESTLE με τον Σελιτά να οργανώνει και να εκτελεί από την περιφέρεια και τον Γκούρο να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα (3 κοψίματα στην πρώτη περίοδο) έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ, όμως η άμυνα της έδινε ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους της  με τις δύο ομάδες να εναλάσσουν την πρωτοπορία στο σκορ (2-0, 3-2, 8-12, 16-14) και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 16-17.

Με καλάθι του Βονετσιάνου (πάταγε οριακά γραμμή)  η ομάδα του Παναγόπουλου πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα στο ματς (18-17). Με την άμυνα της NESTLE να δυναμώνει και να μην επιτρέπει τα ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους της η ομάδα του Καλόσαγα έκανε ένα επιμέρους 2-13 και πήρε διψήφια διαφορά πόντων (20-30). Το 25-32 έγινε με τρίποντο του Βαρδαρίδη και καλάθι του Κολοκύθα , με τον Σελιτά να απαντά για τη NESTLE.

Η NESTLE συνέχισε δυναμικά και στην επανάληψη. Με τον Κυριακόπουλο να πιέζει στην μπάλα, τους Γκούρο και Καλογεράκη να ελέγχουν τα ριμπάουντ και τον Σελιτά να σκοράρει οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στους 16 πόντους (29-45). Η νεανική ομάδα του Κολλεγίου δεν παράτησε τα όπλα, και με τον Βονετσιάνο να πετυχαίνει άλλα 2 τρίποντα (το 2ο με τη κόρνα της γραμματείας)  μείωσαν σε 39-48, δίνοντας ενδιαφέρον στο ματς.

Με καλάθι του Ελένη η διαφορά του αγώνα έπεσε στους 7 (41-48) με 07.30’’ να απομένουν. Η NESTLE έβγαλε ενέργεια, ιδιαίτερα στην άμυνα όπου και δέχτηκε μόλις 7 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, κράτησε την μπάλα στην περιφέρεια με τους Τζαφέρη και Σελιτά να ροκανίζουν το χρόνο και χρειάστηκε ένα τρίποντο του Παπαδόπουλου (για το 44-55) για να κλειδώσει οριστικά τη νίκη!

Κορυφαίοι οι Σελητάς και Γκούρος με 18, 17 πόντους και 26,25 efficiency αντίστοιχα. Βοήθησαν και οι Κυριακόπουλος, Τζαφέρης και Καλογεράκης. Εντυπωσιακός ο Βοντετσιάνος με 7/15 τρίποντα και 23 πόντους, προσέφεραν και οι Κολοκυθάς και Γούναρης.

Διαιτητές : Σπυρόπουλος, Δελδήμος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Βονετσιάνος Αντώνης  (Παίκτης ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ):

” Προσπαθήσαμε το παλέψαμε σαν ομάδα. Δε μας βγήκαν κάποια πράγματα που έχουμε δουλέψει στην προπόνηση. Συνεχίζουμε δυναμικά και ελπίζουμε να έχουμε μια καλή πορεία.”

Καλόσαγας Δημήτρης  (Προπονητής NESTLE) :

” Ήταν ένα δύσκολο ματς. Ένα ντέρμπυ ποιοτικό. Στο τέλος ήμασταν πιο ψύχραιμοι, κρατήσαμε τη διαφορά και όλα πήγαν καλά.”