61 - 60

13/12/2018 21:40 Super League A 18/19 7 40'

Moore102718661
DNV1720111260

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ομάδα της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ κόντρα στην DNVGL για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Super League με σκορ 61-60.Μετά από αυτήν την πολύ δύσκολη επικράτηση οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-4 ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-2.

Το ξεκίνημα πάντως ήταν ιδανικό για την DNVGL αφού προηγήθηκε 0-6 μετά από δύο λεπτά αγώνα και 2-10 06:16 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με έναν εντυπωσιακό Μακρή να πετυχαίνει και τους δέκα πόντους για την ομάδα του!Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν,βρήκαν κάποιες λύσεις με τον Μαυράκη αλλά μην μπορώντας ακόμη να περάσουν σωστά τη μπάλα κάτω από το καλάθι ,έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -7 (10-17).

Στη β’ περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο με αποτέλεσμα να σημειωθεί πολύ υψηλό σκορ (27-20) και τους αντιπάλους να φεύγουν ισόπαλοι στην ανάπαυλα 37-37.Οι της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ σε αυτό το διάστημα έκαναν μεγάλη ζημιά στους αντιπάλους τους με τους δύο ψηλούς καθώς πότε με τον Κολοκοτρώνη και πότε με τον Κοντοπυράκη τελείωναν τη μια φάση μετά την άλλη.Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παρόλο που αρχικά διατηρούσαν μια σχετική διαφορά (21-29 στα 05:30) με τους Αργυρόπουλο και Σαμαρίδη να δίνουν λύσεις,δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν ως το τέλος της περιόδου τον επιθετικό οίστρο των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να απολέσουν αυτήν τη διαφορά.

Στην γ’ περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι συνέχισαν να ταϊζουν τους δύο τους ψηλούς,με τους φιλοξενούμενους να εξακολουθούν να δυσκολεύονται στο μαρκάρισμά τους και να αναγκάζονται να τους στείλουν στη γραμμή των προσωπικών συχνά πυκνά.Η ειδοποιός διαφορά που οπωσδήποτε έπαιξε το ρόλο της στην τελική έκβαση της αναμέτρησης ήταν το βελτιωμένο ποσοστό του Κοντοπυράκη από τη γραμμή των προσωπικών βολών σε σχέση με  προηγούμενα ματς.Η DNVGL είχε χάσει την ηρεμία της,δεν λειτουργούσε με καθαρό μυαλό ούτε επιθετικά πλέον (μόλις 5 πόντοι ύστερα από 8 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο) και το μόνο που κατάφερε ήταν με ένα μικρό σερί στα τελευταία 2 λεπτά να ροκανίσει κάπως τη διαφορά που είχε φτάσει και τους 13 πόντους (55-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο γρήγορα έγινε σαφές ότι το ματς είχε δρόμο μπροστά του και τίποτε δεν είχε κριθεί ακόμη.Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους,αμύνθηκαν πολύ αποτελεσματικά και έσπασαν επιτέλους το ρόδι έξω από τα 6.75 που ως εκείνη την ώρα είχαν 0-14!.Αρχικά με τον Καλατζή μείωσαν στον πόντο 57-56 στα 03:40 πριν το τέλος και στη συνέχεια με νέο τρίποντο αυτή τη φορα από τον Μακρή ανέκτησαν το προβάδισμα (59-60 με 01:34 στο χρονόμετρο).Το ματς ήρθε στα ίσια στην αμέσως επόμενη φάση με 1/2 βολές του Ζελάγια και ενώ βαδίζαμε προς το έξτρα πεντάλεπτο ο Πάγκαλος σταμάτησε με φάουλ τον Κοντοπυράκη,ο τελευταίος πήγε στις βολές και ευστόχησε μόνο στη δεύτερη για το 61-60 20” για τη λήξη.’Ενας πόντος που αποδείχτηκε υπερπολύτιμος καθώς στην τελευταία επίθεση του αγώνα η DNVGL δεν κατάφερε να σκοράρει παρόλο που είχε και δεύτερη ευκαιρία μετά από επιθετικό ριμπάουντ και σουτ στην εκπνοή!

Διαιτητές:Μακρής-Δαλέκος