46 - 52

21/11/2018 20:30 Super League A 18/19 4 40'

Moore912141146
FlexFin171391352

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η ομάδα της FLEXFIN απέναντι στην ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ  για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Super League.

Με δεκατρείς παίκτες συνολικά εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο νέο κλειστό της Πεντέλης οπότε η άμυνα ζώνης 2-3 που χρησιμοποίησαν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν κατά κάποιον τρόπο μονόδρομος.Ο Φακίρης για την ομάδα της FLEXFIN ευστόχησε σε τρία σουτ τριών πόντων στην πρώτη κιόλας περίοδο και έτσι βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει από τη αρχή στο σκορ με μια διαφορά της τάξεως των 6-8 πόντων,μια διαφορά που θα διατηρούσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (21-30).

Για τους γηπεδούχους καλύτερα μπήκε στο γήπεδο ο Καρδιακίδης.Ο τελευταίος,υπήρξε η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο αφού τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και της δευτερης περιόδου είχε πετύχει τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του.Εν τω μεταξύ κάπου εκεί βρήκε τους ορκωτούς ελεγκτές και μια επιπλέον αναποδιά.Ο Κολοκοτρώνης που είχε ήδη χρεωθεί με αντιαθλητικό φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο,δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία οπότε σύμφωνα με τον κανονισμό έπρεπε να αποβληθεί.

Πάντως από εκεινο το σημείο και έπειτα η Μουρ Στήβενς αποφάσισε να παίξει πιο ορθολογικά.Σε κάθε κατοχή οι περιφερειακοί της άρχισαν να ταίζουν τον Κοντοπυράκη ο οποίος έως εκείνη την ώρα είχε τροφοδοτηθεί ελάχιστα.Έτσι,η διαφορά σταδιακά μειώθηκε και μάλιστα με τρίποντο του Μαυράκη 08:40 πριν τη λήξη της αναμέτρησης έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (38-39).Για τα επόμενα έξι λεπτά οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 46-47  2’50” πριν τη λήξη του αγώνα.Εκεί ο Μαυράκης ξανά με τρίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής όμως η FLEXFIN θα έπαιζε υποδειγματική άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο και οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς καλάθι για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.Ειχαν πάντως την ευκαρία τους σε δύο διαδοχικές επιθέσεις με τον Καρδιακίδη να προσπεράσουν σε κρίσιμο χρονικό σημείο όμως δεν τα κατάφεραν.Για τους νικητές ο Κελαϊδίτης με 4/4  βολές στο τελευταίο λεπτό δεν άφησε περιθώρια για μεγαλύτερες συγκινήσεις.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος Π.-Βάγγαλης Παν.

Δηλώσεις παικτών/προπονητών :

Κελαϊδίτης Αλέξανδρος (παίκτης-προπονητής FLEXFIN)

Δύσκολη νίκη,τα καταφέραμε.Ήμασταν λίγοι αλλά παρόλα αυτά παίξαμε καλά σαν ομάδα,δεν μπήκαν τα σουτ αλλά είχαμε άμυνα σωστή”.