Mytilineos151891961
EY1219181463

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα μεταξύ της ομάδας του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και της ERNST AND YOUNG, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη, η οποία κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μυτιληναίος επέλεξε άμυνα Press, ενώ η ΕΥ άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η ΕΥ δεν πανικοβλήθηκε από το Press και με καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλές τελικές επιλογές βρήκε λύσεις σε σετ ενώ πίεσε όποτε είχε ευκαιρία για αιφνιδιασμούς. Ο Μυτιληναίος από την άλλη πλευρά παρότι πίεσε και αυτός για αιφνιδιασμούς, στις σετ επιθέσεις ήταν σχετικά στατικός με τις περισσότερες τελικές επιλογές να είναι υπό πίεση. Στα μισά της περιόδου η ΕΥ γύρισε την άμυνα και αυτή σε press, ενώ 3 λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα σε full court press με παγίδες, κάτι που χάλασε τον ρυθμό της ΕΥ, και το σκορ δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το full press με παγίδες των γηπεδούχων συνεχίστηκε και οι φιλοξενούμενοι (που είχαν κακό spacing) προσπάθησαν να το σπάσουν με ντρίμπλα και όχι με πάσες, κάτι που οδήγησε είτε σε λάθη είτε σε βιαστικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα ο Μυτιληναίος να βγάζει άμυνες και να τις μετατρέπει σε αιφνιδιασμούς κάνοντας ένα run και ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους. Το τελευταίο δίλεπτο της περιόδου η ΕΥ στην προσπάθεια της να αντιδράσει ασκεί και αυτή full press. Ο Μυτιληναίος δεν το αντιμετωπίζει καλά, κάνει βιαστικές επιθέσεις, η ΕΥ μετατρέπει με την σειρά της τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και μειώνει την διαφορά στο τέλος ημιχρόνου σε 2 πόντους!

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες εγκατέλειψαν το press με την ΕΥ να ξεκινάει man και τον Μυτιληναίο ζώνη 3-2. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν και πάλι στατικοί στις σετ επιθέσεις με πολλά picks στην μπάλα και προσπάθειες για drive και σουτ 3 πόντων. Η ΕΥ από την άλλη πλευρά συνέχισε να μην εμπιστεύεται τα μακρινά σουτ και προσπάθησε να σπάσει την ζώνη σημαδεύοντας το ζωγραφιστό του αντιπάλου με passing game και drives (με ανάμικτα αποτελέσματα). Παρότι και οι 2 ομάδες δεν είχαν και τις καλύτερες επιλογές στο σετ, η ΕΥ κατάφερε και πήρε ένα προβάδισμα 10 πόντων εξαιτίας της συνεχής πίεσης για αιφνιδιασμούς δίνοντας της εύκολα καλάθια σε αντίθεση με τους αντιπάλους. Ο Μυτιληναίος  αντέδρασε με την σειρά του εφαρμόζοντας ένα zone press που γινόταν ζώνη 3-2 στο μισό, με καλά αποτελέσματα και κατάφερε βγάζοντας άμυνες να μειώσει στους 5 πόντους στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αμυντική διάταξη της γηπεδούχου συνέχισε να δουλεύει με την ΕΥ να κολλάει επιθετικά και τους αντιπάλους να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση τους και το σκορ να είναι ισόπαλο στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού παρότι οι 2 ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά neck to neck, η ομάδα της ΕΥ κατάφερε να βρει λύσεις (πάλι μέσω καλής άμυνας που μετατρεπόταν σε αιφνιδιασμούς) και διατήρησε μία διαφορά 1-2 κατοχών έως το τέλος του παιχνιδιού.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπερδεμές Α. με 24(2) και Αντωνάκης Α. με 13(3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μητσόπουλος Κ. με 24 και Αγγέλου Θ. με 21(1) πόντους αντίστοιχα.