Mytilineos1714211365
KPMG1319281272

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Μυτιληναίου και της KPMG, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 72.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι ο Μυτιληναίος μπήκε με καλύτερα πατήματα και περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με σκορ 7–0 στα πρώτα 2 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο τέμπο με την KPMG να βρίσκει λύσεις από αιφνιδιασμούς και το σκορ να είναι 10 – 6 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο αγώνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να σκοράρουν σχεδόν αποκλειστικά με αιφνιδιασμούς, τον Μυτιληναίο όμως να διατηρεί το προβάδισμα και η περίοδος να κλείνει με σκορ 17 – 13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και καλύτερες επιλογές στις οργανωμένες επιθέσεις τους από την αρχή, με την KPMG όμως με 3 διαδοχικά τρίποντα να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά με το σκορ να είναι 21 – 24 στα πρώτα 2 λεπτά και στα μισά της περιόδου να είναι 23 – 26. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να μην έχουν ρυθμό επιθετικά, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι συνέχισαν να βομβαρδίζουν από τη γραμμή των 3 πόντων με πρωταγωνιστές τους Καλλινίδη Θ. και Χρυσάγη Ι., παίρνοντας προβάδισμα 9 πόντων. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στα τελευταία 3 λεπτά και μένα run 7–0 και επιθετική αιχμή τον Μπερδεμπέ Α. μείωσαν σε έναν πόντο, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 31 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η KPMG γύρισε στη ζώνη 2–3, ενώ επιθετικά συνέχισε να είναι ζεστή στα μακρινά σουτ και με καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο ξαναπήρε προβάδισμα 9 πόντων, με τον Μυτιληναίο να μένει χωρίς σκορ στα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ να είναι 18 – 44 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι και με διαδοχικές άμυνες και σουτ 3 πόντων μείωσαν σε μία κατοχή, με την KPMG όμως να διατηρεί τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα και με καλό μπάσκετ να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά σε 3+ κατοχές και την περίοδο να κλείνει με σκορ 52 – 60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μυτιληναίου άσκησαν full press, μείωσαν με το καλημέρα σε 5 πόντους, η KPMG όμως προσαρμόστηκε γρήγορα και διατήρησε το προβάδισμα 2+ κατόχων στα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 61 – 65. Στα τελευταία 5 λεπτά το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, αλλά με βιαστικές επιλογές και για τις δύο ομάδες με physical όμως άμυνες και χαμηλά ποσοστά αλλά την ομάδα της KPMG είναι διατηρεί ένα προβάδισμα 2+ κατοχών μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπερδεμπές Α. με 26 (2) και Αντωνάκης Α. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλλινίδης Θ. με 27 (5) και Χρυσάγης Ι. με 21 (2) πόντους αντίστοιχα.