46 - 51

13/12/2017 19:30 Super League B 17/18 40'

Mytilineos99101846
UCI416102151

Στον Αγώνα μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και της UCI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι το παιχνίδι από την αρχή είχε γρήγορο ρυθμό, με συνεχείς προσπάθειες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition, αλλά με βιαστικές τελικές επιλογές και από τις δύο ομάδες, τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 3 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις άμυνες να δυναμώνουν και να κυριαρχούν, τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να χαρακτηρίζονται από πολύ γρήγορες επιθέσεις και αρκετά αβίαστα λάθη αλλά στα τελευταία 3 λεπτά οι παίκτες επέλεξαν οργανωμένες επθέσεις, βελτίωσαν ελαφρώς τις επιλογές τους και περίοδος έκλεισε με σκορ 9 – 4.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του ΣΤΡΑΤΗΓΑΡΕΑ Π. η UCI μείωσε σε μια κατοχή και αμέσως μετά με 2 καλάθια του Ηλιόπουλου Κ. ισοφάρισε και πέρασε μπροστά, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πιο αργό τέμπο, ο Μυτιληναίος έμεινε χωρίς καλάθι για 3 λεπτά αλλά παρόλα αυτά οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ 12 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο αντίπαλοι προσπάθησαν να εκτελέσουν τα συστήματά τους, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και ανέβασαν τα ποσοστά τους μένοντας κοντά στο σκορ το οποίο στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 18 – 20.

Στο 3ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν ορθολογικό μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να ευνοούνται απο τον αργό ρυθμό και να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών με διαδοχικές λύσεις από τον ΤΖΙΓΚΟΥΝΑΚΗ Α., ενώ οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα με το σκορ να είναι 20 – 26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο Μυτιληναίος άρχισε να χάνει την συγκέντρωση του και άρχισε να φορτώνεται και με φάουλ με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι του να ελέγχουν τον ρυθμό και η διαφορά να ανέβει στις 3 κατοχές μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν εκ νέου για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια, να μειώσουν και με Buzzer Beater του ΜΟΥΧΛΙΔΗ Δ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 28 – 30.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με βολή του ΚΟΥΡΜΠΑΛΙΩΤΗ Π. ο Μυτιληναίος ισοφάρισε ενώ παράλληλα συνέχισε να τρέχει σε αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και με τρίποντο του ΜΟΥΧΛΙΔΗ Δ.πέρασε μπροστά, ενώ οι παίκτες της UCI κόλλησαν επιθετικά και δεν είχαν καλές επιστροφές αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά άρχισαν  να αντιδρούν, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο δυνατές και το σκορ να είναι 35 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά ο Μυτιληναίος ασκήσε press με παγίδες στο μισό, η UCI δεν αντέδρασε καλά με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι της να βγάλουν διαδοχικές άμυνες αλλά δεν κατάφεραν να ξεφύγουν και το σκορ ήταν 40 – 40 με 2 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι με πολύ δύσκολο τρίποντο του ΣΤΡΑΤΗΓΑΡΕΑ Π. και αμέσως μετά 2 βολές βολή του ΤΖΙΓΚΟΥΝΑΚΗ Α. πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, ενώ παράλληλα βελτίωσαν τις επιθέσεις τους απέναντι στο press και με πολύ καλό χειρισμό του ΤΖΙΓΚΟΥΝΑΚΗ Α. το έσπασαν, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν προβάδισμα 2 κάτοχων έως το τέλος παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΚΟΥΡΜΠΑΛΙΩΤΗΣ Π. με 10 (1) και ΜΟΥΧΛΙΔΗΣ Δ. με 10 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΣΤΡΑΤΗΓΑΡΕΑΣ Π. με 15 (2) και ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ Κ. με 13 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τούσης, Γκάνης