Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs ΑΔΜΗΕ

20/01/2023 22:00 Group B 22/23 9 40'

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και της ΑΔΜΗΕ κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία είχε ένα σερί 5 πόντων. Αυτό απαντήθηκε τους αντιπάλους τους με ένα αντίστοιχο 6 το οποίο ήταν και το σκορ για τα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη συγκέντρωση εκμεταλλεύτηκαν τα αντίπαλα λάθη και με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς προηγούνται με 14-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ, με ένα σερί 5 πόντων ανέτρεψαν τον αγώνα αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, δέχτηκαν απάντηση και το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 18-15. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά φάουλ που έδωσαν τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να βρουν σκορ και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με σκορ  27-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν χάρη στην καλή τους άμυνα να βίωσε αιφνιδιασμούς αλλά δεν κατάφεραν να τις ολοκληρώσουν επιτυχώς. Οι οργανωμένες επιθέσεις των γηπεδούχων, τους βοηθούσαν να βρίσκουν τον αναγκαίο σκορ για να κρατούνται διαφορά σε τέτοια επίπεδα και να προηγούνται με 33-25 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία όμως αυτό άλλαξε με την επίθεσή τους να σιγεί κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες της ΑΔΜΗΕ να πλησιάσουν στον πόντο στο τέλος της περιόδου 33-32.

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο του παιχνιδιού ο αγώνας ήταν πολύ οριακός με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να ισοφαρίζουν στους 35 πόντους και αργότερα να τον ανατρέπουν προηγούμενοι με 35-38.  Ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα και οι παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας συνέχισε να βρίσκονται κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας αργότερα το 38-40. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ ήταν καλύτερες σε άμυνα και επίθεση καταφέρνοντας να εκμεταλλευτούν την αστοχία των αντιπάλων τους και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με μια διαφορά που δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του αγώνα μέχρι και το σημείο.

ΒΕΝΕΤΗΣ Ν. (ΠΑΙΚΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ)