Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs Ellaktor

21/12/2023 20:00 Commercial League D 23/24 5 40'

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 5ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ και της ELLAKTOR οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-72.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά με man to man σε θέση άμυνας και με γρήγορο ρυθμό. Η πρώτη ομάδα είχε αιφνιδιασμούς και είχε κάποια κλεψίματα σε αντίθεση με την δεύτερη ομάδα που από την βιασύνη τους έκαναν πολλά λάθη και το σκορ ήταν 12-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η συνεργασία της πρώτης ομάδας ήταν αρκετά σωστή , είχε πολλά εύστοχα σουτ , όμως η δεύτερη ομάδα πήρε τα πάνω της και έδειξε δύναμη καθώς κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με δύο πόντους υπερ της πρώτης ομάδας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 25-23.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες και των δύο ομάδων παρέμειναν ίδιες ,όμως η πρώτη ομάδα έδειχνε να χαλαρώνει και η δεύτερη ομάδα έφτανε όλο και πιο κοντά τους και το σκορ ήταν 34-30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου  η δεύτερη ομάδα πίεζε αρκετά όμως η πρώτη ομάδα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει 41-35.

Στο 3ο Δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν καθώς η ομάδα της ELLAKTOR ανέτρεψε τα δεδομένα , μπήκε πιο δυναμική και κατάφερε να γυρίσει το σκορ κάνοντας ένα σερί  0-9 μπαίνοντας έτσι μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα. Η ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ δεν τα παράτησε καθώς ισοφάρισε στα πρώτα πέντε λεπτά (48-48). Στην πορεία η δεύτερη ομάδα ανέβασε ρυθμό και ξαναπέρασε μπροστά με 2 πόντους διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48-50.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα προσπάθησε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά στο σκορ , όμως η δεύτερη δεν άφησε τα ηνία της και έκανε μεγάλες επιθέσεις με αποτέλεσμα να μην μπορούν να απαντήσουν οι αντίπαλοι και η διαφορά αυξήθηκε στους 10 πόντους σφραγίζοντας έτσι την νίκη τους με την παιχνίδι να κλείνει με σκορ 62-72.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σωτηράκης Αντώνης με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Φιρτικιάδης Νικήτας με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ντούνης Κωνσταντίνος και ο Τουμπουρος Κωνσταντίνος  με 16 πόντους αντίστοιχα.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της ELLAKTOR να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.