Ολυμπιακή Ζυθοποιία vs Sunlight

11/01/2024 21:30 Commercial League D 23/24 7 40'

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και της Sunlight, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man to man, ενώ επιθετικά προτίμησαν οργανωμένες επιθέσεις, γύρισαν την μπάλα και το σκορ ήταν 4-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι στο ίδιο τέμπο, με τους παίκτες να έχουν καλά ποσοστά, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13-15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες σε σετ παιχνίδι και έπαιξαν καθαρές άμυνες αλλά οι φιλοξενιούμενοι με κατάφεραν με πρωταγωνιστή τον Ελευθερίου Ι. να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα και το σκορ ήταν 22-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες άρχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά έπεσαν, καμμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26-28.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Sunlight να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά σταδιακά από την 3η περίοδο άρχισαν να παρουσιάζουν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να παίρνουν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων, με αιχμή τον Σωτηράκη Α.πήραν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά 3+ κατοχών την οποία διατήρησαν έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Σωτηράκης Αντώνης (Παίκτης Ολυμπιακή Ζυθοποίια)