ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – ΣΙ ΠΙ

23/11/2017 20:00 Commercial League 17/18 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ και της ΣΙ ΠΙ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με συγκέντρωση, επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες, με την ΣΙ ΠΙ όμως με 2 σερί τρίποντα του ΡΟΔΙΤΗ Ν. να παίρνει διψήφιο προβάδισμα και το σκορ να είναι 6 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλό και πειθαρχημένο μπάσκετ, δείχνοντας υπομονή επιθετικά αλλά οι αντίπαλοι τους και πάλι με πρωταγωνιστή τον ΡΟΔΙΤΗ Ν. έτρεξαν και σε αιφνιδιασμούς και με assist του ΔΑΛΜΥΡΑ Κ. η διαφορά ανέβηκε πάλι στους 10+ πόντους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συέχισε στο ίδιο τέμπο με την ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ και πάλι να προτιμά σετ επιθέσεις, να σημαδεύει τους ψηλούς της και να ψάχνει την σωστή τελική επιλογή σλλά αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει σε κανένα σημείο την επιθετική παραγωγή της ΣΙ ΠΙ η οποία με πολυπρόσωπη επίθεση και καλή παραγωγή από assist ανέβασε την διαφορά στους 20+ πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23 – 37.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τους παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα, να παίζουν σωστό μπάσκετ και να κερδίζουν το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά και τους παίκτες της ΣΙ ΠΙ να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΓΙΟΒΑΝΗΣ Α. με 14 και ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Σ. με 9 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΔΑΛΜΥΡΑΣ Κ. με 19 (3) και ΡΟΔΙΤΗΣ Ν. με 11 (2) πόντους αντίστοιχα.