ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – NESTLE

24/01/2017 20:30 League B2 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας και της NESTLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια καθαρή νίκη, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-63.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και διάθεση από την αρχή, με τον πρώτο λόγο όμως να έχουν οι άμυνες, τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 4–4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε γρήγορο ρυθμό, με τους δύο αντιπάλους να πιέζουν για αιφνιδιασμούς (οι τελικές επιλογές όμως να είναι βιαστικές και τα ποσοστά να παραμένουν χαμηλά), αλλά η Ολυμπιακή Ζυθοποιία να έχει πιο καθαρό μυαλό και συγκέντρωση επιθετικά, η Nestle να ασκεί press και να βρίσκει λύσεις από αιφνιδιασμούς αλλά και οι γηπεδούχοι να αντιδρούν καλά στο press και να μένουν κοντά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9–12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι με πειστική άμυνα από την αρχή, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι διατήρησαν καθαρό μυαλό και συνέχισαν να παίζουν καλό μπάσκετ, μένοντας κοντά και δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να βασίζονται υπερβολικά σε στατικά σουτ 3 πόντων, το παιχνίδι να συνεχίζει σε γρήγορο τέμπο και το σκορ είναι 15 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η Nestle άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της, έκανε παγίδες, πίεσε για αιφνιδιασμούς και βρήκε λύσεις με διαδοχικές assist του Σελιτά Κ., παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να έχουν να αρχίζουν να έχουν πρόβλημα απέναντι στο press και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι η Nestle ξεκίνησε με full press, με αποτέλεσμα να κάνει διαδοχικά κλεψίματα και να βρεί εύκολα καλάθοα από αιφνιδιασμούς κάνοντας ένα run 14 – 2 στα πρώτα 4 λεπτά, με την Ολυμπιακή Ζυθοποιία να έχει χάσει το καθαρό μυαλό και να χαρακτηρίζεται από βιαστικές επιθέσεις μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά, όπου βελτιώθηκε αισθητά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε σταθερά επίπεδα, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33 – 48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να βγάζουν ενέργεια, να δείχνουν μαχητικότητα, να κυνηγάνε όλες τις φάσεις και να μην αφήνουν το παιχνίδι, αλλά και τους παίκτες της Nestle να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα καθώς και με διαφορά 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Τσάγκαρης Χ. με 19 (2) και Μεγαλοοικονόμου Ι. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γκουτσίδης Δ. με 14 και Σελιτάς Κ. με 12 πόντους αντίστοιχα.