ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – STOIXIMAN 2

09/11/2017 20:00 Commercial League 17/18 40'

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ και της STOIXIMAN 2, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 52.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ αλλά παράλληλα έκαναν πολλά αβίαστα λάθη και παρουσιάστηκαν νευρικοί στις τελικές επιλογές τους με αποτέλεσμα τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 6 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η STOIXIMAN γύρισε σε man, ο Μεγαλοοικονόμου Ι. κυριάρχησε στα ριμπάουντ, οι δύο ομάδες γύρισαν την μπάλα και έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 7 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να έχουν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και έμειναν κοντά στο σκορ αλλά και οι αντίπαλοι τους με 2 σερί κλεψίματα και assist του Παντελή Ι. ξαναπήραν προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 13 – 15. Στο υπόλοιπο της περιόδου από assist του Πατρίκιου Γ. η Απέργη Ν. ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων στο οποίο ο Σκαράκης Λ. απάντησε με δικό του τρίποντο αμέσως μετά, με τις 2 ομάδες να συνεχίζουν και στην πορεία να ανταλάσουν τρίποντα και να παραμένουν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 23 – 27 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά έχασαν την συγκέντρωση, το καθαρό μυαλό και παράλληλα παρουσίασουν σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα να δουν τους παίκτες της STOIXIMAN να παίρνουν από νωρίς τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 10+ πόντων την οποία με πολυπρόσωπη επίθεση διατήρησαν έως το τέλος παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΜΕΓΑΛΟΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Ι. με 13 και ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Σ. με 8 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΚΟΝΤΟΣ Θ. με 17 (1) και ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ Γ. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αθανασόπουλος, Αμπελίδης