ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – STOIXIMAN

11/01/2017 22:00 League B2 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της STOIXIMAN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 34 – 55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ και ψάχνοντας τις ελεύθερες τελικές επιλογές, αλλά παράλληλα δεν είχαν καλά ποσοστά με το σκορ να είναι 2–8 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την Stoiximan να βασίζεται υπερβολικά σε στατικά σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι σημάδεψαν το ζωγραφιστό, αλλά με τα ποσοστά τους να παραμένουν χαμηλά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 4–12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς καλό spacing και κίνηση μακριά από την μπάλα στα πρώτα 3 λεπτά, αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το σκορ να είναι 6– 22 στα  μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να παίζουν καθαρό μπάσκετ, η Ολυμπιακή Ζυθοποιία βελτιώθηκε επιθετικά και κατάφερε να ψαλιδίσει την διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει τελικά με σκορ 11 – 24.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα (αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν και εμφανή σημάδια κόπωσης), τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Μεγαλοοικονόμου Ι. με 16 και Τσαγκάρης Χ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Δασκαλάκης Γ. με 10 και Κοσμέτος Π. με 5 (1) πόντους αντίστοιχα.