ΟΛ. ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ – ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ

13/12/2016 19:00 League B2 16/17 40'

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ και των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38 – 69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3–2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, έχοντας πολλά αβίαστα λάθη, χαμηλά ποσοστά και επιλέγοντας κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, αλλά σιγά σιγά τα ΕΛ.ΠΕ καταφέραν με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς να πάρουν προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 4–9 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται στο σετ, τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να βρίσκουν λύσεις από αιφνιδιασμούς, τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν προβάδισμα 2+ κατοχών, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8–16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2–3, με τις δύο ομάδες να έχουν υπομονή απέναντι στη ζώνη, αλλά η ομάδα των ΕΛ.ΠΕ με 2 διαδοχικά τρίποντα του Κυριαζή Β. ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους αντιπάλους της να σημαδεύουν τους ψηλούς τους και το σκορ να είναι 14 – 28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ρυθμό στα μακρινά σουτ και να έχουν καλύτερο spacing, τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό των αντιπάλων και να βρίσκουν λύσεις από τον Μεγαλοοικονόμου Ι. και το σκορ να είναι 18 – 32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος του αγώνα, αλλά και τους παίκτες των ΕΛ.ΠΕ να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διευρύνουν το προβάδισμα τους και να παίρνουν τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μεγαλοοικονόμου Ι. με 17 και Τσαγκάρης Χ. με 8 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γουναράς Σ. με 13 (1) και Κυριαζής Β. με 12 (4) πόντους αντίστοιχα.