80 - 55

20/12/2018 21:10 Super League A 18/19 8 40'

Ποσειδωνία1620192580
Δ.Σ. Πειραιά1310112155

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ και του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 80 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ επιθέσεις παίζοντας στοχευμένο μπάσκετ αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και συγκέντρωση ξεκινώντας με run 8 – 0, οι αντίπαλοι τους ήταν άστοχοι και το σκορ ήταν 9 – 1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι αργά αλλά σταθερά άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό απέναντι στην κλειστή άμυνα της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ και με 2 σερί τρίποντα του Κουτρουμάνου Λ. μείωσαν σε μία κατοχή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με goal foul του Σκαρίμπα Ε. ο ΔΣΠ ισοφάρισε αλλά οι αντίπαλοι του αντέδρασαν αμέσως με 8 σερί πόντους (με 2 τρίποντα) του Ζάγκα Α. ενώ παράλληλα βελτιώθηκαν και αμυντικά με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 24 – 16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο αντίπαλοι ανταγωνιστικό και ορθολογικό μπάσκετ, με την ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ όμως να διατηρεί σταθερά διαφορά 3 κατοχών και πιέζοντας το τέμπο με απόπειρες αιφνιδιασμών ανέβασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36 – 23.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΔΣΠ να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι παρουσιάζοντας σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ να επιβάλλουν το παιχνίδι τους και ανεβάζοντας και διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζάγκας Α. με 24 (4) και Μειδάνης Ι. με 18, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σκαρίμπας Ε. με 20 και Γαγανάκης Χ. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνιάδης Π., Μαίτου Γ.