86 - 48

15/11/2018 21:00 Super League A 18/19 3 40'

Ποσειδωνία2217222586
Moore112061148

Καθόλου δεν δυσκολεύτηκε η ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με αντίπαλο την ομάδα της ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ για την 3η αγωνιστική της Super League.

Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης εμφανίστηκαν στο παρκέ πιο ομάδα,έπαιξαν σωστά την άμυνα ζώνης 2-3 και χρειάστηκαν κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά για να πάρουν διψήφια διαφορά (12-2 στο 05:10).Ταυτόχρονα στην επίθεση όλα δούλευαν ρολόι,η μπάλα κυκλοφορούσε σωστά και το σουτ το έπαιρνε πάντα ο ελεύθερος παίκτης.Οι Σπηλιωτόπουλος και Ανδριόπουλος ευστόχησαν στις περισσότερες προσπάθειες που επιχείρησαν και φυσιολογικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με διπλό σκορ (22-11).

Για τους φιλοξενούμενους ο Κοντοπυράκης αποτέλεσε τη μόνιμη αλλά και μοναδική πηγή κινδύνου για την άμυνα των τυπικά γηπεδούχων.Πέτυχε 23 πόντους με τους περισσότερους όμως να προέρχονται όχι ως αποτέλεσμα κάποιας ορθολογικής επίθεσης αλλά εξαιτίας της μεγάλης έφεσης που έχει στο ριμπάουντ (μάζεψε συνολικά 24 εκ των οποίων τα 17 στην αντίπαλη ρακέτα !).Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος που η ΜΟΥΡ ΣΤΗΒΕΝΣ κέρδισε τη δεύτερη περίοδο (17-20) δείχνοντας έστω για λίγο το αληθινό της πρόσωπο και βγάζοντας συνολικά σαν ομάδα πείσμα και μπασκετικό εγωισμό.

Στοιχεία που όμως της έλειψαν εντελώς στο δεύτερο μισό του αγώνα.Οι παίκτες του Ζουμπαταίου δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου να κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους τους οι οποίοι συνέχιζαν να παίζουν πολύ όμορφο μπάσκετ.Δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο του αγώνα την άμυνα τους,πίεσαν και έτρεξαν πολύ και συνέχισαν να τελειώνουν τις φάσεις στην επίθεση με την ίδια συχνότητα.’Εξι παίχτες των γηπεδούχων τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ για τους φιλοξενούμενους εκτός από τους 23 του Κοντοπυράκη 11 πρόσθεσε και ο Χαραλαμπίδης με άσχημα όμως ποσοστά.

Διαιτητές:Πόντας-Αργυρούδης

Δηλώσεις παικτών/προπονητών:

Σπηλιωτόπουλος Αντώνιος (παίκτης ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑ ) :

“Μπήκαμε γενικά δυνατά από την αρχή,πήραμε μια διαφορά,είχαμε και κάποιες διακυμάνσεις,και πήραμε σκορ από πολλούς παίκτες αντίθετα από την άλλη ομάδα.Τώρα για το τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο χαλάρωσαν τα παιδιά και ανέβηκε πάρα πολύ η διαφορά.Δεν είναι αυτή η πραγματική διαφορά μας,είναι πιο ανταγωνιστική ομάδα”.