08/05/2019 21:45 Play Off Major Super League 18/19 40'

Ποσειδωνία1216161357
Mytilineos1713132063

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 63.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν οργανωμένες και μεγάλες επιθέσεις, έδειξαν υπομονή και γύρισαν την μπάλα, με το σκορ να είναι 7 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι με 2 σερί τρίποντα του Μπερδεμπέ Α. πήραν διαφορά 2 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να μην βρίσκουν καθαρές τελικές επιλογές και να βλέπουν την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν δυνατό, οργανωμένο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα παρέμειναν κοντά στο 2ο Δεκάλεπτο και ανέβασαν σημαντικά τα ποσοστά τους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28 – 30, ενώ στο 3ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα και άρχισαν να πιέζουν και για αιφνιδιασμούς με το σκορ να διαμορφώνεται σε 44 – 43 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και οι δύο αντίπαλοι ποιοτικό μπάσκετ, με τους παίκτες της ΠΟΣΕΙΔΩΝΙΑΣ να διατηρούν καλή παραγωγή από assist αλλά παράλληλα δεν βρήκαν συστηματικές λύσεις απέναντι στην ζώνη και τους παίκτες του Μυτιληναίου με καθοριστική συμβολή από τους ψηλούς του αμυντικά και στα ριμπάουντ και επιθετικούς πρωταγωνιστές τους Μπερδεμπέ Α. και Καπαρελιώτη Ε. να καταφέρνουν στα τελευταία 5 λεπτά να πάρουν και να διατηρήσουν προβάδισμα 2+ κατοχών, με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τσάτσης, Σελληνάς, Ρηγόπουλος