Δ.Σ. Πειραιά1314151557
ΣΙ ΠΙ151913855

Καλλιθέας
Lamprou Katsoni 12, Kallithea 176 74, Greece

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι με ανατροπές στο σκορ μεταξύ του Δικηγορικού Συλλόγου Πειραιά και της ΣΙ ΠΙ, οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό comeback απέσπασαν την νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-55.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man. Η Σι Πι ξεκίνησε με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και μετατρέποντας τα λάθη του ΔΣΠ σε αιφνιδιασμούς έκανε ένα run 13-5 στα πρώτα 7 λεπτά του παιχνιδιού. Στο τελευταίο τρίλεπτο όμως οι γηπεδούχοι σταμάτησαν τα αβίαστα λάθη, βελτίωσαν την άμυνα και τις επιθετικές επιλογές τους και κατάφεραν να μειώσουν κλείνοντας την περίοδο με σκορ 13-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο (και με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς σε κάθε ευκαιρία), με την ομάδα της Σι Πι όμως να παρουσιάζει περισσότερες επιθετικές λύσεις στο set παιχνίδι, απειλώντας τόσο με drives όσο και από την γραμμή των 3 πόντων, σε αντίθεση με τον ΔΣΠ ο οποίος πίεζε συνεχώς την αντίπαλη ρακέτα με drives και ποσταρίσματα. Το αποτέλεσμα ήταν η Σι Πι να καταφέρει να βγάλει περισσότερες άμυνες και μετατρέποντας τις σε αιφνιδιασμούς να ανεβάσει εκ νέου την διαφορά και να κλείσει την περίοδο με σκορ 27-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με περισσότερη ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και με υπομονή στις επιθέσεις τους να συνεχίζουν να σημαδεύουν το ζωγραφιστό του αντιπάλου με συνεχή picks, drives και ποσταρίσματα των ψηλών. Αυτή η τακτική οδήγησε την ΔΣΠ να τραβάει συνεχώς φάουλ και παρότι δεν μπόρεσε να τα μετατρέψει πάντα σε πόντους (λόγω των πολύ κακών ποσοστών της στις βολές, κάτι που συνέχισε μέχρι το τέλος του αγώνα), έφθειρε την Σι Πι η οποία παρότι δεν έπαιρνε κακές τελικές επιλογές, αυτές αποτελούνταν κυρίως από μακρινά σουτ στα οποία και δεν ευστόχησε. Το αποτέλεσμα ήταν σιγά σιγά οι γηπεδούχοι να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι και σε συνδυασμό με περιστασιακά full press και δύο εύστοχα τρίποντα να περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά από την αρχή του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και με ένα mini run στα τελευταία 3 λεπτά ξαναπήραν ένα προβάδισμα 2 κατοχών.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΔΣΠ να επιλέγει μια άμυνα ζώνης 2-3 (την οποία ξεκίνησε στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου) και τη Σι Πι να προσπαθεί να την σπάσει με καλό passing game και σουτ 3 πόντων, τα οποία όμως δεν βρήκαν ποτέ τον στόχο τους. Ο ΔΣΠ επιθετικά συνέχισε να σφυροκοπά το ζωγραφιστό της Σι Πι με ποσταρίσματα και drives και να είτε να σκοράρει είτε να τραβάει φάουλ, καταφέρνοντας να περάσει μπροστά στα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου. Οι δύο ομάδες εναλλάχτηκαν στο σκορ μέχρι το τελευταίο δίλεπτο (με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις μόνο από αιφνιδιασμούς και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ξεφύγουν λόγω της αστοχίας τους στις βολές), όπου ο ΔΣΠ με ένα επιθετικό ξέσπασμα και άριστη εκτέλεση της ζώνης κατάφερε να αποκτήσει μία διαφορά 2 κατοχών και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σκαρίμπας Ε. με 24 (1) και Γκουλιστάνης Κ. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουστάκας Μ. με 13(1) και Καμαράτος Ι. με 10(2) πόντους αντίστοιχα.